Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.03.16, 22:32   #44
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,855
Ettiği Teşekkür: 4454
Aldığı Teşekkür: 6655
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: MHP Kime Çalışıyor? | Tokmak

Türk islam davası yönündeki bir parti ile birlikte siyaset yapılamayacağına karar veren Türkçüler partiden ayrılmaya karar vermişlerdir. Kendilerinin idealist insanlar olduğunu belirten Rıfat Baykal ve Muzaffer özdag MHP yönetimini politik ve oy avcısı olarak nitelendirerek MHP'nin İslami değerlere bağlı, tarikat ve cemaat mensubu kişilere adaylık teklif ettiğini ve bunları aday olarak gösterdiğini de açıklamışlardır. Baykal, Özdağ ve arkadaşları MHP'nin oy avcılığı, din istismarcılığı yaptığını MHP'nin islamcı, Atatürk ilke ve inkılaplarına mualif bir çizgide ilerlediğinin tespitine karar verip partiden ayrılmalarını gerekçelerini böylelikle açıklamışlardır.

Kongre öncesi Türkeş özellikle Türkçülere amblemin bozkurt olacağının garantisini vermiştir. Fakat kongrede bunun bozkurt olmayacağı belli olmuştur.

Netice itibariyle 69 adana kongresinde Türkçüler ile MHP arasında büyük uçurumlar oluşmuştur. MHP Türkçülükten taviz veren bir yapı oluşturarak siyaset Türkçülüğünde yer almıştır.

MHP artık İslamcı, sentezci bir parti olmuştur. İslamcılar sürekli Tanrı yok Allah var Bozkurt yok hilal var ırkçılık yok ümmetçilik var bilinciyle Irkçı Türkçülere karşı, Türk ırkının üstünlüğüne inananlara karşı cephe almışlardır.

MHP için 1969 tarihi bir dönüm noktasıdır. ABD'den patentli Türk-İslam sentezinin görüş olarak benimsendiği tarihtir. Nedir Türk-İslam sentezi? "Türk-islam sentezi 1960'lı yıllarda Amerika’nın hemen hemen tüm dünya ülkelerinde sistematik bir şekilde uyguladığı anti-komünizm politikasının ürünüdür.

Milliyet ve din kavramlarını reddeden komünizm ile mücadele etmenin yolu olarak milliyetçilik ile din karışımı suni akımlar Amerikalılar tarafından birçok ülkede oluşturulmuştur. Hristiyan ülkelerde Hristiyanlık ile o ülkenin milliyetçiliği karıştırılarak anti-komünist akımlar oluşturulmuş, Türkiye'de ise Türk-islam sentezi peydahlanmıştır.

Kaynaklar
https://tr.wikipedia.org/wiki/Turanc%C4%B1l%C4%B1k
https://tr.wikipedia.org/wiki/Irk%C3...1k_davas%C4%B1
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.