Konu: Delilik
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.03.16, 10:17   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 541
Mesajlar: 2,815
Ettiği Teşekkür: 21794
Aldığı Teşekkür: 11420
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Delilik

DELİLİK


Yaşadığımız ve yaşatılan travmalar karşısında sosyal tepki koyma alışkanlığımız baskın güçler karşısında yılgınlığa dönüşürse, travmalar karşısında çaresiz ve naçar kalındığının farkındalığı belleklere çıkmayacak şekilde kazınarak toplu pasifize olmaya razı olunduğunda, bu durumu yaşayan milletlerin başına neler geldiğini tarih yazıyor... Türkiye’de ise emareleri son 14 yıldır gün ve gün artarak görülüyor..
Bireylere düşen ise, travmalar karşısında “al Allah delini zapt eyle travmacı had bilmez deli kulunu” demekten başka çare kalmıyor…
Yaşam alanlarımızda hep görürüz.. Zihinsel özürlü olup, davranışları, uygulamaları, jestleri, mimikleri tuhaf karşılanan ve genelde adına deli denen kişilere bazen acır, bazen zarar görmeyelim diye uzak durur ve hatta bazen bazıları tarafından deli hallerine alaycı gülmeler ile yıkılanlar görülür ve fakat deli damgası yemiş olanların hiçbir davranışı uygulaması toplum nezdinde kabul görmez niçin? Çünkü ve çoğunla sergilenen deli saçmaları örf, adet, gelenek, kural ve kanunlara ve toplum yapısına aykırıdır da ondan!
Köyün delisi olur, mahallenin delisi olur, evin delisi olur bu delilerin zararları bazen bir, bazen birkaç kişiyi etkiler! Birde siyasetin delileri olur ki alimallah, hafazanallah, fesuphanallah dedirtecek kadar insanları zıvanadan çıkarır neden?
*Eğer mazlum edebiyatı yapıp, mağdurdan yana değil ZALİMDEN yana gözüküyorsa,


*Mazlumu, garip gûrebâyı koruyor, savunuyor görünüp zalim yanında saf tutuyorsa,

*Beytül mal=kamu hakkı, kamu malı, kamu hazinesi yarenlere peşkeş oluyorsa,


*Bireysel zenginlik kamu mallarının katkıları ile artmış, en zengin idareciler arasında ise,
*halkın dini, milli, örfi, devletinin kuruluş esaslarının GDO’ su ile oynanıp, ben benim ben kimim? Deyip kendine gel haddini bil delilik etme diyenlere şahsıma hakaret edildi, devlet büyüklerine hakaret edildi, hükümetin manevi şahsına hakaret edildi diye kişiler ve kurumlar hakkında ceza ve tazminat davaları açtırıyor, tenkit edenleri, haber yapanları, gazetecileri, sade vatandaşları hapse tıktırmakdan kaçınmıyor kin ve nefretini her ortamdaki konuşmaları ile kusuyorsa, bu siyasilerin adı siyasi delidir..
Siyasetin bazen hilesi ve bazen cilvesi, bazen albenisi çok olur.. Birileri çıkar bir mekandan höykürür, çünkü kişide narsizim yanında ne oldum delisi kibri vardır..


Ayaklar baş olursa diye akil adamlara gönderme yaparken aslında kendini tarif etmektedir çünkü siyasetin hilesi ve cilvesi gün yüzüne çıkmış ayaklar baş olmuştur..


Toplumsal yanılgı, toplumsal cehalet ile girift hale geldiğinde, âlim ile kör cahilin oylarının bir tutulduğu düzene demokrasi denirse güya demokrasi işlemiş ayak olan başlar, baş makama oturarak deliliklerini icra etmeye koyulmuştur..


Delidir ne yapsa yeridir sözü vardır halkımızın. Ayak olan başlar dur durak bilmiyor her bulduğu mekanda deli zırvalarını yumurtlamaya, halkın ve bazı kurumların sabrını taşırmaya devam ediyor, deli aklınca akil olanların sabrını test ediyor ardından bir yeni deliliğe daha devam diyor..


Toplumsal cehalet travmacı delilere alkış tutmaya, ülkenin kaderi ise delilikler uygulaması ile bir gemi misali açık denizlerin çok dalgalı ve tehlikeli sularında yol almaya devam ediyor….
Deliler dedik ya, rahmetli Zeki Alasya, Tanrı ömür ve sağlık versin Metin Akpınar ve dahi birlikte oynadıkları birbirinden değerli sanatçıların oynadığı Deliler oyunlarını,
Bir Devekuşu Kabare Tiyatrosu daha olur mu? anısı ve özlemi ile oyuncuları saygı ile yâd ediyorum…
13.03.2016
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.