Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.03.16, 00:30   #1
Suzim
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,724
Ettiği Teşekkür: 15569
Aldığı Teşekkür: 21919
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Çocuklarla Evde Yapabileceğiniz 5 Eğlenceli Etkinlik

Çocuklarla Evde Yapabileceğiniz 5 Eğlenceli EtkinlikEtkinlikler, erken çocukluk döneminde büyük önem taşıdığı gibi, ilkokul çağındaki çocukların zihinsel ve sosyal gelişimi açısından da önemli bir yer tutuyor.

Analitik düşünme gerektiren, ince motor kaslarını çalıştıran ya da çocuğun sorgulamasını sağlayan etkinlikler, çocukların hem özgüvenini artırıyor hem de bakış açısını geliştiriyor.

Ebeveynlerin çocuklarla nitelikli vakit geçirmesi, çocuk gelişimindeki kilit noktalar arasında yer alıyor.

Özellikle çalışan ebeveynlerin çocuklarıyla kaliteli zaman geçirememesi, çocuğun kendine olan güveninin azalmasına, değersiz hissetmesine ya da sosyal anlamda başarısız olmasına yol açabilir. Bu nedenle, özellikle çalışan ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte geçirdiği süreyi etkili değerlendirmesi gerekiyor.

Hafta sonları çocuklarla nitelikli zaman geçirmek için evde farklı etkinlikler yapabilirsiniz. Basit malzemeler kullanarak yapacağınız etkinlikler ile çocukların hem kas becerilerini hem de zihinsel düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.


Origami Yapın

Çocuğunuzu origami yapmaya teşvik ederek ve birlikte origami yaparak hem nitelikli zaman geçirebilir hem de birlikte eğlenebilirsiniz. Origaminin çocuklara sağladığı faydalar şöyle:
 • Origami çocukların ince motor becerilerini geliştirir.
 • Çocuklara üç boyutlu düşünme becerisi de kazandırır.
 • Çocuğa bir iş üretirken sabırlı olması gerektiğini öğretir.
 • Özgüven duygusunu geliştirir.
Origami yapmak için çeşitli videolar izleyebilir ya da origami modelleri içeren kitaplar satın alabilirsiniz.


Kitap Okuyun ya da Masal Anlatın

Çocuğun sözlü becerilerinin gelişmesinde, kitap okumanın önemi büyüktür. Birlikte geçirdiğiniz vakitlerde, birbirinize kitap okuyarak ya da masal anlatarak, çocukların sözlü becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Kitap okumanın ve masal anlatmanın çocuklar üzerindeki etkileri şöyle:
 • Çocukların hayal gücünü ve yaratıcı düşünme yeteneğini artırır.
 • Empati kurmasını kolaylaştırır.
 • Olaylar ve durumlar üzerinde düşünmesini sağlar.
 • Anlama ve kendini ifade etme becerilerini geliştirir.


Resim ve Kolaj Çalışmaları Yapın

Erken çocukluk döneminde, çocukların sanata yatkınlığı oldukça fazladır. Çocuklar için yeni bir eser oluşturmak hem eğlenceli hem de heyecan vericidir. Çocuğunuzla birlikte resim ve kolaj çalışması yapmanın çocuklar üzerindeki faydaları şöyle:
 • Çocukların estetik algısını geliştir.
 • Resim ve kolaj çalışmaları yaratıcılığın artmasını sağlar.
 • Çocukların el becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.


Oyun Kartları Yapın

Resim, şekil ya da renkler kullanarak oyun kartları hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız oyun kartları ile hafıza oyunları ya da hikaye yaratma gibi oyunlar oynayabilirisiniz. Bunun çocuğa sağlayacağı faydalar şöyle:
 • Eşleştirme oyunları çocuğun hafıza becerilerini güçlendirir.
 • Kurgu yapma oyunları çocuğun yaratıcılığını artırır.
 • Kart hazırlama sürecinde çocuğun analitik düşünme becerileri gelişir.
Puzzle Yapın

Puzzle yapmak, çocuğun düşünce becerilerini geliştirir. Çocuklarla birlikte puzzle yapmak, çocuğun hem eğlenmesini hem de nitelikli vakit geçirmesini sağlar. Puzzle yapmanın çocuklara katkısı şöyle:
 • Çocukların analitik düşünme becerileri gelişir.
 • Görsel hafıza güçlenir.
 • Çocuklar puzzle yaparak, sabırlı çalışmayı öğrenir.
Basit malzemeler kullanarak yapacağınız etkinlikler ile çocukların hem zihinsel açıdan kendini geliştirmesine ortam hazırlayabilir hem de aranızdaki iletişimi güçlendirebilirsiniz. Özellikle oyun çağındaki çocukların güçlü ilişkiler kurabilmesi için yetişkinlerle birlikte oyun oynaması önemlidir.

Hafta sonları ya da diğer boş vakitlerde, çocuklarla birlikte evde vakit geçirerek, hem gelişimlerine destek verebilir hem de sosyal ve psikolojik açıdan güçlenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Kaynak: http://cicicee.com
__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti.