Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.04.16, 11:13   #8
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,853
Ettiği Teşekkür: 4451
Aldığı Teşekkür: 6646
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Cengiz Han Türk'mü Yoksa Türk Hayranı bir Moğol'muydu?

@Dilaver agam, benim bu konuda düşüncelerim belli;

Moğolların etnik oluşumuyla alâkalı destanlara baktığımızda, karşımıza iki önemli kabile vardır. Bunlardan birisi Nirunlar, diğeri de Dürliginlerdir (1 Reşideddin Fazlullah, Cami’üt-Tevarih, Çev. A.Gölpınarlı, İstanbul (tarihsiz), s.131). Fakat tarihi kaynaklarda bu kabilelerin Türk olduğuna dair herhangi bir belge yoktur. Yüzlerce sene Türklerle beraber yaşayan, sayıca ve kültürce Türklerden daha aşağı olan ve bu yüzden de ister-istemez Türklerden etkilenmek zorunda kalan Moğollar, 10. asırdan sonra hem toplum yapısıyla, hem de devlet teşkilatı açısından Türkleri taklit ettiler. Hatta Türk destanlarını bile kendilerine yontup benimsediler. Bu tabii ki normal zira o bölgede örnek alabileceği iki kabile vardı, “Türkler” ve “Çinliler”. Çin sistemini benimsemeleri onların yaradılışına aykırıydı. Bulundukları coğrafyayı, geçim vasıtalarını ve hâkim oldukları halkları göz önüne alınca, Çin usulünde yapılanmanın hiçbir anlamı yoktu. Örneğin, Çengiz Han’ın Moğolları Türk nüfus ile kıyaslandığında o kadar azdı ki, Cengiz Han mecburen Türklere de kendisini kabullendirmek durumunda kalmıştır. Ayrıca muhtemelen etrafındaki Uygur Türkü danışmanlar vasıtasıyla ona bir şecere uydurulmuş, bu da; Türklerin türeyişi ve Oğuz Kağan destanlarının bir kopyası olmuştur (Prof. Dr. Saadettin GÖMEÇ, Türklerin ve Moğolların İki Boyu; sf:15).

Antropolojik açıdan bakarsak; Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü'nün hazırladığı "Anadolu'nun genetik profili" araştırması Türkiye'deki genetik profilin az bir kısmının Kuzey-Doğu Asya haplogrubuna dayandığını belirtir. Anadolu Türklerinin genetik bir havuz oluşturduğunu ortaya koymaktadır. İsviçre merkezli iGenea şirketinin yaptığı araştırma ise Türkiye'de yaşayan Türker’in sekiz farklı coğrafi bölgeye ait haplogrupları taşıdığını belirlenmiştir.


Türkiyede Gen (R ve J genleri ayrıştırılmadan).


Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve antropolog Timuçin Binder, genetik araştırmaların Türkiye'de yaşayan insanların büyük bölümünün 40 bin yıl önce de bu topraklarda yaşamış olduğunu ileri sürmektedir, Orta Asya'dan Anadolu coğrafyasına gelen nüfusun aslında az olduğunu, Türklüğün ırka bağlı değil bir kültürel kimlik olduğu görüşünü savunmuştur. Binder, araştırmaların Anadolu Türklerinin genetik olarak Asya'daki Türki halklardan çok Balkanlar ve Ortadoğu'daki uluslara daha yakın olduğunu gösterdiğini söylemiştir. Bu konuda daha önce gerçek forumda Anadolunun Türkleşmesi ile ilgili yazmıştım. Burada Anadolu Bizans Nüfusunun 8 milyon civarında olduğundan bahsettim. Daha evvelinde bizansın içerisinde de çeşitli Türk kavimleri vardı tabii ki (kıpçak, peçenek vs..)Anadolu Türklerinin Moğol akrabalığına konu gelince; Oxford Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucuna göre Moğol gen’i Uygurlar ‘da yüzde 50, Özbeklerde yüzde 39, Anadolu Türklerin de ise yüzde 8 oranında olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Genetik verilere göre, Moğol ve Tunguz grubu halkların birebir aynı gen karışımına sahip olmasalar da birbirlerine daha fazla benzedikleri görülmektedir.


Bu sonuçları değerlendirirsek, Türklerle Moğolların aynı ırk olduğunu söylememiz mümkün değildir. Fakat aynı coğrafyada olmaları ve kabilelerin etkileşim içinde bulunmaları normaldir.
Kaynak

http://www.scs.illinois.edu/~mcdonal...groupsMaps.pdf

https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%B...genetik_tarihi

'Türkler Orta Asya'dan gelmedi' | Polemik Haberleri

Moğolların ve Tunguzların Genetik Yapısı

Türklerde yüzde 8 Moğol geni
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla