Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.04.16, 14:28   #3
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9471
Mesajlar: 32,355
Ettiği Teşekkür: 107184
Aldığı Teşekkür: 166225
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi | Antalya


Aya Yorgi Kilisesi
Müze bahçesinde yer alan ikinci bina ise, Aya Yorgi (Agios Georgios) adına inşa edildiği bilinen 1863 yılında onarım görmüş bir Ortodoks Kilisesidir. Kaleiçi’nin anıtsal yapıları arasında olan bu yapı uzun bir süre Ortodoks Kilisesi olarak kullanılmış . Kilise, Dr. M. Sinan Genim tarafından onarıldıktan sonra Suna – İnan Kıraç koleksiyonuna ait kültür ve sanat eserlerinin sergilendiği bir sergi salonuna dönüşmüştür.Binanın girişinde el yazımı bir mektup bulunmaktadır. İnan Kıraç’ın 1991 yılında yazdığı bu mektuba göre 24 senesini birlikte geçirdiği eşine bir sürpriz yapmak istemiş ve tarihi ortodoks kilisesini satın alarak eşi Suna Kıraç’a armağan etmiştir.Dikdörtgen plânlı, tek hacimli ve üzeri tonoz örtülü bu yapının kuzey cephesinde spiral bir merdiven ile dışarından girilen bir asma katı da bulunan yapının iç mekânı ve cenneti tasvir eden tavanı, mavinin değişik tonlarında kalem işi bezemelerle süslüdür. Sergi mekânı olarak düzenlenen kilisenin alt katında, Suna-İnan Kıraç koleksiyonuna ait Çanakkale Seramikleri ve diğer eserlerin yanısıra, Atatürk'e hediye edilen çini Türkiye haritası gibi değerli eserler mevcuttur.


Kadınlar mahvili olan üst katında ise, Anadolu’nun günümüzde kaybolmuş sokak satıcılarının fotoğraf ve heykelcikleri sergilenmektedir.

Müze, Vehbi Koç Vakfı’na bağlı Suna – İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED) bünyesindedir.

Adres:
Barbaros Mahallesi, Kocatepe Sokak No: 25 Kaleiçi


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.