Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.04.16, 23:01   #7
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 988
Ettiği Teşekkür: 46024
Aldığı Teşekkür: 39603
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Elhamdülillah Laikiz... / Can Dündar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
@Aristo

Din tek sorun değil ki miliyetçiliğide araştırmak lazım biraz.

Bu ülkenin karanlık yanı dincilik olduğu kadar milliyetçilik de içermektedir.

Elbette o da doğru.

Ama bizdeki milliyetçilik zaten din ile harmanlanıp ''Türk-İslam sentezi'' diye bir zırvanın ortaya çıkarıldığı Pentagon' dan GDO' lanmış ''sapık'' bir milliyetçilik...

MHP üzerinden milliyetçilik belirlemesi yapmak bu ''Türk-İslam sentezi'' denen hormonlanmış ABD icadına destek vermek anlamına da gelebilir.

Gerçek milliyetçilik milli olmak esasına dayanır.

Mesela zamanın emperyalizme kök söktüren Milli hareketleri... Angola, Mozambik ve tüm dünyanın çok yakından tanıdığı Kore ve Vietnam milliyetçiliği. Milliyetçidirler çünkü emperyalizme karşı milli bir duruş göstermişlerdir. Ama aynı zamanda enternasyonalistlerdir.

Ki zaten gerçekten milli olabililenler aynı zamanda enternasyonalist de olmalıdırlar.

...

Ben de şu son zamanlarda biraz milliyetçiyim ama asla bir ülkücünün milliyetçiliği gibi değildir benim milliyetçiliğim... Bir PKK taraftarının ki gibi de değildir.

Ben ait olduğum milleti acımadan eleştiririm.

Ama mesela bir kürt eleştiremez kolay kolay...

...

Bir gün ben ve eski bir kaç kürt arkadaş ki (hepsi de güya sosyalist ha!..) siyaset tartışıyoruz.

Ben emperyalizmin Türkiye üzerindeki egemenliğinden bahsederken halkın bu bağımlılık ilişkisine bilerek ya da bilmeyerek rıza gösterdiğini, emperyalizmin egemenliğine rıza gösterenlerin de asla milli ya da milliyetçi olaöayacaklarını falan anlatıyorum... Kürt arkadaşlar ben Türk halkının bu vurdumduymazlığını anlattıkça bana destek veriyorlar...

Dedim ''Türk halkının çoğu emperyalizm karşısında patlıcan, domates ve bakla gibi duruyor... ''

Yine kürt arkadaşalardan destek ve onaylar falan...

...

Sonra devam ettim: ''Türkler emperyalizm karşısında patlıcan, domates ve bakla ama... Siz kürtler de yine aynı emperyalizm karşısında patates, pırasa ve hıyar gibisiniz... Amerikan uşaklığında Türklerden hiç aşağı kalır yanınız yok!''

...

Türklere sebze (!) derken beni destekleyen o kürt sosyalist arkadaşlar, ben aynı nitelemeyi kürtlere yapınca; yani kürtlere de 'sebze'' deyince hep birden bana saldırıya geçtiler...

...

Hatta onlardan çok ileri bir konumda olanı, bana tartışmanın devamında aynen şöyle demişti: ''Yüz yıllardır Türkiye' nin sömürgesi olduk da elimize ne geçti? Biraz da Amerikan sömürgesi olsak ne olacak... Hiç olmazsa Amerika güçlü ve zengin!..''

...

Yani işin özü şu... Bu dandik MHP, PKK falan gibilerin milliyetçiliği milliyetçilik falan değildir...

Gerçek milliyetçilik, enternasyonalizme açılan bir kapıdır.