Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.04.16, 23:09   #8
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Elhamdülillah Laikiz... / Can Dündar

Sevgili @Aristo,
verdiğin dini olay ve bilgilerde, eleştirilerinde ve serzenişlerinde yerden göğe haklısın...
Fakat dini konuları kendisi araştırmayıp, kendisine anlatılan masallarla yetiştirilmiş kuşaklar, senin veya benim ayetlere dayanarak verdiğimiz dini gerçekleri, bizim uydurduğumuz ve dini karaladığımız yanılgısına düşüyorlar.
Oysa, biraz zahmet edip kendileri araştırsalar, gerçeklere kendileri de çok kolay ulaşabilecekler ama yılların verdiği şartlandırılmışlık ile, sorgulayabilmeleri mümkün görünmüyor.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tntcool Mesajı göster
Hem laikim hem de müslümanım. Gayette olur.
Can Dündar belki maksatlı belki değil kafa çeldirici bir yazı yazmaya çalışmış ama yemezler.
Öncelikle askere gidenler askere gelmeden önceki telkinler yüzünden beyinlerini nizamiyede bırakır terhiste alırlar.
Cumanın kazası olmaz diğer vakit namazlarının olur. Cuma da hür olanlara farzdır. Emir altındaki asker tam hür sayılmayabilir.
Başını örtenlerle bir alıp veremediğiz yok yeterki siyasi maksatla kullanmasın.
Atatürk'ün müslümanlığı bizi ilgilendirmez, onun icraatları bizi ilgilendirir.
Namaz kılan biri içki içiyor diye de onu kınayamayız. Çünkü namaz borçtur. İçki içersen günah işlemiş olursun, ikisi ayrı şeydir.

Kusura bakma Can Dündar ama bu mantıklarla bizi dinden soğutamazsın, hadi ikile...

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sevgili Tntcool,
Daha önce benzer konuda Asena ile de tartışmıştım. Asena, (saygın ve güvenilir) İslami sitelerden, linklerini verdiğim Dünyaca ünlü Kuran Tercümanlarının çevirilerine (mesela Nebe Suresi 33. Ayet) inanmayıp, ''Cennetteki Hurileri ve içkileri benim uydurduğum'', iddiasında bulunmuştu.
Oysa ben tahmin ediyorum ki, sen ondan kat ve kat daha bilgilisin ve verdiğim ve aşağıda vereceğim linklerdeki ayetlerin tercümelerinin doğru olduğunu biliyorsundur. (Umarım)

Sevgili tntcool,
Atatürk'ün dini inancının kendisini bağlayacağını yazmışsın. Oysa Atatürk kendi dini inancını, sosyal yaşama, devrimlerine de yansıtmıştır.
Yani seni de beni de ilgilendirir.
Atalarımız ''Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz.'' demişler.

Kuran'da ,

Maide Suresi 38. Ayet; ''Hırsızlık yapanların ellerini kesin'' derken :
Bakara Suresi 178. Ayet: ''Kısasa kısas, ölüme-ölüm veya anlaşılırsa diyet (kan parası ödenirse) affedilir' derken:

Kim medeni kanunu çıkararak bu cezaların uygulanmasını engelledi veya kaldırdı? ATATÜRK

Nur Suresi 31. ayet''Kadınların örtünmesi gerektiğini söylerken''
Kılık Kıyafet devrimi yaparak, çarşaf peçeyi kim kaldırdı, kadını köle olmaktan kim çıkardı: ATATÜRK

Nisa Suresi 34. Ayet ''Erkek kadından üstündür, gerekirse erkek karısını dövebilir'' derken,
Nisa Suresi 11. ayet ''Kadın ,erkek kardeşin yarısı kadar miras alır''derken,
Nisa Suresi 11. ayet ''Bir erkek şahit karşılığı, iki kadın şahit bulun'' derken,
Nisa suresi 3. ayet ''Erkek, 2-3-4 eşle evlenebilir'' derken
Kim bu yasaları kaldırarak, kadına eşit haklar verdi? ATATÜRK

Eski Arapça (Kuran) Harfleri kim kaldırdı: ATATÜRK
(Müslümanların başkanı demek olan) Halifeliği kim kaldırdı: ATATÜRK
Kim bu ülke, şeyhler, dervişler ülkesi olamaz demişti: ATATÜRK
Din eğitimi verilen)Tekke ve Zaviyeler ile türbeleri kim kapattırdı: ATATÜRK
Okullardan din eğitimini kim kaldırdı:ATATÜRK
Laiklik ilkesini getirerek, devletin, dine (İslamiyete) destek olmamasını, yaymamasını, karışmamasını kim sağladı: ATATÜRK
Laiklik ilkesi sayesinde, kim tüm inançlar arasında eşit mesafede durarak, her türlü inançtan olanları veya inançsızları (barış ve kardeşlik, vatandaşlık duygularıyla) bir araya getirerek kim bölünmez bir ülke yaratmıştı:ATATÜRK

Atatürk'ün eylemlerine bak ve çevrendeki en dindar kişiye git sor, ''Bu Atatürk devrimleri, ilkeleri İslamiyet'e uygun mu?'' diye..

Kısacası, Atatürk'ün Müslümanlığı (dini inancı veya inançsızlığı) İlkelerine ve devrimlerine yansımıştır.Sadece kendisini ilgilendirmez, Tüm Atatürkçüler de, Atatürkçü olduğu iddiasında olanlar da benimsemek zorundadır.

O bu yüzden ATATÜRK'TÜR.
Bu yüzden KENDİSİNE HAYRANLIK DUYUYORUZ...

Sana sormak istiyorum;
Sen Atatürk'ü özümsemiş, benimsemiş bir Atatürkçü müsün?
Eğer Atatürkçü olduğunu iddia ediyorsan, (Yukarıda verdiğim bir kaç örnekten anlaşılacağı gibi )Atatürk, ilke ve devrimleri ayetlerle çeliştiğidine göre,

Şöyle bir tartınca; inancın mı? Yoksa Atatürkçülüğün mü ağır basıyor?

Bir kişi, nasıl olur da, hem kutsal bir dini benimsediğini ve inandığını söylerken,
diğer taraftan da, o dinin yapmasını istediği emirlere uymaz?

Atatürk;
Beni görmek demek, behemahal (mutlaka) yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız bu kâfîdir (yeterlidir). derken,
Sen yoksa onun İlkelerine ve devrimlerine değil de, sarı saçına, mavi gözüne mi hayransın?
Yoksa Atatürk'ün büyüklüğünün, yurdu düşmanlardan kurtarmasından kaynaklandığını mı sanırsın?
Türk tarihinde, ulusunu ve vatanını kurtaran nice cengaverlerle doludur.

Hatta, hala da canını seve seve veren kahramanlarımızın cenazeleri gelmektedir.

Ama Atatürk tektir ve eşsizdir.

Atatürk, tüm gelmiş ve geçmiş kahramanlarımızdan farklı ve üstündür.
(Çünkü) Ne yazık ki (Sen ve bir çok Atatürkçü hala bilmese de, hala farketmese de)
Atatürk büyüklüğünü :
(köhne bir İslam ülkesini) çağdaş laik bir ülke haline getirmesinden , (dini devlet ve sosyal yaşamdan uzaklaştırmasından) LAİKLİKTEN ALIR.

BAKIN YÜCE ATATÜRK NELER DİYOR
Dünya'da her şey için, medeniyet (ilerlemek, çağdaşlık) için,
hayat için, muvaffakiyet (başarı) için, en hakiki mürşit (yol gösterici, rehber) , ilimdir (bilimdir), fendir(matematik, fizik, kimya gibi yaşam bilimleri).
İlim ve fennin haricinde (dışında) mürşit (yol gösterici) aramak gaflettir (uyanık bulunmamak, kanmak),cehalettir(cahillik) ...
Atatürk'ün gaflet ve cehalet olarak bahsettiği yol hangisidir?

https:// Atatürk yukarıdaki videoda;
(CHP prensiplerini kasdederek) Bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır.
Biz ilhamlarımızı, gökten ve gaipten (bilinmeyenden) değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.

DOGMA: Belli bir konuda ileri sürülen bir görüşün sorgulanamaz, tartışılamaz gerçek olarak kabul edilmesi. 2. fel. Doğruluğu sınanmadan benimsenen, bir öğretinin veya ideolojinin temeli yapılan sav, nas, inak: TDK
Diyerek, kendi ilkesini belirmişken, sen Atatürk'ün bu ilkesine (fikrine katılıyor musun? Sen Atatürk'ü özümsemiş bir Atatürkçü müsün?

ATATÜRK(ÇÜ) DÜŞÜNCE(Sİ);
(Bilim ve Fennin ışığında) Yağmurun su buharından oluştuğunu, su buharının da, göl, deniz ve akarsular ile (ağaçların kökleri yardımı ile yağışlı mevsimlerde topraktan emdikleri suyun bir bölümünü, yıl boyunca geriye toprağa bıraktıkları için) orman toprağının yazın en kurak zamanlarında bile nemli olduğu için su buharı ürettiğini bu nedenle, sulara ve ormana verilecek zararın kuraklığa veya yağışlarda dengesizliklere yol açacağını bilir ve bu kaynaklara zarar vermez.
Kuraklık olursa da, (1990 yıllarının CHP'li İstanbul belediye başkanlığı gibi) bilimsel olarak, su buharı ve soğuk havadan oluşan YAĞMUR BOMBASI atar, YAĞMUR DUASI DEĞİL.

Yukarıda ki Ayetlerin emirleri ve Atatürk'ün İlke ve Devrimlerin de anlaşılacağı gibi;
YA GERÇEKTEN ATATÜRKÇÜSÜNDÜR YA DA DEĞİL.
ELHAMDÜLİLLAH ATATÜRKÇÜ VE LAİK OLAMAZSIN.

Ben hem inançlıyım ama, Allah'ın emirlerine de; ''İster uyarım, ister uymam!'' diyemezsin, dedirtmezler.
(Basit bir örnekle)
En küçük (dernek,kulüp ve vakıfların bile) toplulukların bile belli kuralları vardır, hem kurallara Uymam, hem de sizin dernektenim, vakıftanım,'' diyemezsin, ya zorla uydururlar, veya o topluluktan dışarı atarlar.
Üstelik, basit bir derneğin tüzüğü veya bir devletin yasaları, hiç bir zaman inandığın tanrının kutsal emirleriyle kıyaslanamaz bile. Sorgulayamazsın, uymam diyemezsin, şu an uymaya zorlanmıyorsan, hala laiklik taraftarlarının direnmesi nedeniyledir.
Konya, Urfa gibi dini kişilerin etkin ve fazla olduğu bölgelere git, dini kurallara uymayan, kıyafet ve davranışlarda bulun, bak bakalım senin isteğine bırakacaklar mı?
Yukarıda açıklamaya çalıştığım nedenlerle, Ya Atatürkçüsündür, ya değil.
Yoksa, bir taraftan, ''Benim dini inancım tam'' diyerek, her fırsatta ellerini açıp Allah'a çeşitli konularda isteklerde bulunup yalvarırken,
diğer taraftan da, Kuran ayetleriyle bildirilen ve uyman istenen emirlere (Allah'ın emirlerine), çağdaş yaşama uymuyorlar, bu nedenle uymuyorum, demen çelişki değil midir?
Bir taraftan dini inancın olduğunu söylerken, diğer taraftan dini her alanda yaymaya çalışan AKP'ye karşı olman çelişki değil midir?

Sevgili Tntcool, Can Dündar yerden göğe haklıdır, sadece sen ve Atatürkçüler değil tüm çağdaş yaşamlılar bir tercih (seçim yapmak zorundadır.)
Aslında çok geç bile kalınmıştır, bugün (Atatürk'ün Laik Cumhuriyeti'ni din devletine dönüştürebilmek amacıyla) Osmanlı dernekleri ve spor kulüpleri açık açık kurulup, Atatürk'ün ilke ve devrimleri ayaklar altına alınıp, Atatürk'ün adı bile ders kitaplarından çıkarılmaya başlanmışken dinciliğin mi? Atatürkçülüğün mü ağır basıyor?
Dindar yanın ağır basıyorsa; NASIL ATATÜRKÇÜSÜN?
Atatürkçü yanın ağır basıyorsa, NASIL DİNDARSIN?