Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.04.16, 00:12   #9
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 986
Ettiği Teşekkür: 46007
Aldığı Teşekkür: 39573
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Elhamdülillah Laikiz... / Can Dündar

Ben senin kadar detaylı ve örneklendire örneklendire yazamıyorum maalesef. Benim tarzım güm diye vur ve devam et tarzı. Senin gibi detaylandırıcı ve daha ikna edici olabilmeyi isterdim ama o yanımı yitirdim son zamanlarda...

Neyse konuya geleceksek...

Benim dedem, babannem, annanem falan müthiş laik ve Atatrükçü, ama bir o kadar müthiş de dindardılar... Keza annem ve babam...

Zaten böyle bir çevrede büyüdüğüm içindir ki bugün dinlere olan tüm inancımı yitirdim. Yani gördüm ki gerçek dindar olmak ile ateist olmak arasında fark yok... Aramızdaki tek fark, onlar inanıyor ama ben inanmıyorum ama fiiliyatta aynıyız.

Annem aynı peder gibi 5 vakit namazında, orucunda falan... Her gün saatlerce Kuran okurdu bir de ha...

Ölümü de din yüzünden oldu !..

Romatizmaları yüzünden abdest alamaz hale gelmiş, bir abdestle 5 vakit namazı kılabilmek için su içmez olmuştu. Tuvalete gidince abdesti bozulacak ve yeniden o romatizmalı hali ile abdest almak zorunda olacağı için yemeden-içmeden kesmişti kendisini...

...

Böyle bir anne işte... Boğazından haramın kırıntısı geçmemiş, bizim yırtık çoraplarımızı, yırtık pantolonlarımızı yapayıp bizi yamalı elbiselerle okula gönderirken, babamla beraber aç çocukları doyuran, fakir çocukları bizden bile tasarruf ederek okutan bir anne... (Peder de zaten bu işin organizatörü)

...

Annemle bu abdest bozulmasın diye su içmeme, yemek yememe meselelerini tartışıp, onu ikna etmeye çalışırken ona bir gün aklıma tak diye düşen bir soruyu sordum. Hakikaten o soru o tartışma anında bir anda aklıma geldi:

''Anne senin hayatından dini çıkaralım. Yani sen din diye bir şeyden haberdar olma... Hayatında ne değişirdi? Dindar olmasan kötü bir insan mı olurdun?''

Ha o arada ''ben bir şeftali yiyip gelicem, sen bu arada düşün'' demiştim.

...

Dönünce dedi ki:

''Bak oğlum, biz böyle gördük, böyle yaşıyoruz. Ama ben inançsız olsam şimdikinden farklı olmazdım... Oğlum bak; hakikaten inanmasam kötü bir insan olmazdım ama ben mesela namaz kıldıkça rahatlıyorum... Anneme, babama, büyüklerimize ve sizi bana veren babanıza hatim indirdikçe huzur buluyorum...''

Annem hayatında kapanmamış ve her zaman keskin bir Atatürkçü olmuştu.

...

Dedim ya; annem hergün Kuran okurdu ama arapça okuduğu için anlamazdı.

Anneme Kuran' da ganimet ayetlerini, kız çocuklarının bile ganimet olarak alınmasının caiz olduğunu falan okuduğu Kuran' ın Türkçe mealleriyle gösterdiğimde bana inanamamıştı.

İnanmak istememişti...

...

Neyse o da peder gibi öteki tarafa göçtü...

...

Geçtiğimiz yazın sonlarında peder ve validenin en yakın dostları beni yemeğe çağırmıştı. Bunlar/ peder ve valide ile aynı zamanda yakın akraba... Kuzen falan olurlar.

...

Koca 80 yaşlarında falan... Kurmay albay emeklisi... Eşi öğretmen emeklisi...

...

Neyse bana ve amcaya rakıları yenileyip ''ben namaz kılıp geleceğim'' dedi...

...

Dönünce 80' lik kocası, o yaşlıların mizah tarzıyla yaşlı eşine ''Hadi Allah kabul etsin'' falan dedi...

Sonra biraz din üzerine tartıştık. Aynı annem gibi. Kuran' ı bilmiyor ama arapça Kuran' ı defalarca okumuş ve nerdeyse ezbere biliyor.

....

Ama ne okuduğunu bilmiyor.

...

Beni iyi insanların kendi ahlak kavramlarını Kuran' ın yerine ikame etmesi kahrediyor.

Anlatabildim mi?

Anlatamadım!..

Neyse...