Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.04.16, 22:24   #57
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1166
Mesajlar: 12,143
Ettiği Teşekkür: 50928
Aldığı Teşekkür: 44329
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Elhamdülillah Laikiz... / Can Dündar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tntcool Mesajı göster
Sevgili @Mediter,

Birincisi


Nisa Suresi 34. Ayet ''Erkek kadından üstündür, gerekirse erkek karısını dövebilir'' derken
yazmışsın.

Bu surenin Yaşar Nuri ÖZTÜRK çevirisi:

Yaşar Nuri Öztürk (4/NİSÂ-34: Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.)

Bu mealde dövmek yok. Arapça'nın hatta o zamanki Kureyş Arapçasının çevirisi fiilin farklı anlamlarına göre değişebiliyor...

İkincisi

Bunlar da Atatürk'ün dinimiz ile ilgili bazı sözleri:

· Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah’ın emrettiği şey, Müslüman erkeğin ve Müslüman kadının beraber olarak bilim ve bilgi kazanmasıdır. 31. 01. 1923, İzmir
· Bizim dinimiz en makul ve tabiî bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin tabiî olabilmesi için akla, fenne, ilme ve mantığa uyması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur. 31. 1. 1923 İzmir
· İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. Eksiksiz dindir. Çünkü dinimiz akla mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor. 07. 02. 1923, Balıkesir
· Bizim dinimiz, milletimize değersiz, miskin ve aşağı olmayı tavsiye etmez. Aksine Allah da Peygamber de insanların ve milletlerin değer ve şerefini korumalarını emrediyor. 5. Şubat 1923 Akhisar
· Türk milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat gerçeğe nasıl inanıyorsam öyle inanıyorum. 29. 10. 1923, Fransız Muhabiri Maurice Pernot’ya Demeç.
· Dini fikir ve inançlara saygılı olmak, öteden beri tabiî ve genel bir anlayıştır. Bunun aksini düşünmek için sebep yoktur. 11. 12. 1924, Times Muhabirine Cevap


AKP din tüccarlığı yapıyor, siz olanı yok etmeye çalışıyorsunuz. Bir rahat bırakın da herkes inancını yaşayabilsin...
Nisa 34' de kadınların sopaya giden yolu şöyle anlatılır: ''Baş kaldırmalarından endişelendiğiniz kadınlara (önce) öğüt verin, (etkili olmazsa) onları yataklarında yalnız bırakın, (o da olmazsa, son çare olarak sınırları aşmamak şartıyla) onları (iz bırakmayacak şekilde, suçlu oldukları hasebiyle) dövün.

Benzer bir ayet daha var. Sad suresi 44. ayet.

Neyse... Sadece arapçayı ve türkçeyi falan bırakalım. Ayetin ingilizceden, fransızcaya kadar ve hatta iskandinav dillerine kadar dşrek çevirinde ''dövün'' kelimesi geçer.

Yani önce öğüt ver, sonra yatağa alma, yine de uslanmıyorsa döv!

Zaten budur işte: ''Lafla uslanmayanın hakkı kötektir.''

Yaşar Nuri ve benzeri laikler dini insanlara hoş göstermek için meallerinde bin dereden su getirirler. Ama gerçek öyle değildir Kadın yola gelmiyorsa, en sonunda Kuran' a göre dövülmelidir.

Zaten adı geçen ayet, kadın erkek eşitliğini yok sayarak başlıyor.

Bakalım ayet ne diyormuş: ''Erkekler, kadınlardan üstündür, çünkü Allah onları bir çok şeylerde kadınlardan üstün etmiştir...''

Şimdi bizim hem müslüman ve hem de laik arkadaşlarımızın bir çoğu erkeklerin kadınlardan üstün olduğunu kabul etmez. Özellikle bayanlar kabul etmez. Hep tuttururlar ''kadın erkek eşittir'' diye... Hele bir de feministler vardır ki, çoğu eşitlikle yetinmez; bir de kendilerini erkeklerden üstün görürler.

...

Bak; samimi müslüman ya da dinci olsunlar, dinlerini bilen erkek ve kadınlar zaten Kuran' dan yola çıkarak erkek egemenliğini tanımış ve kabul etmişlerdir. Kendini kimliksel olarak müslüman olarak addeden hiç kimse kadın-erkek eşitliğinden falan bahsetmez.

CB, 8 Mart'lardan birinde yaptığı bir konuşmada '' kadın ile erkek eşit olamaz'' demişti. Benzer başka konuşmaları da var. Adam bunu Kuran' a dayanarak söylüyor.

Ama Atatürk devrimleri fiiliyatta Kuran' ın emirlerine karşıdır. Kadın ve erkeği eşit kılmış, bu ülkenin kadınlarına hiç bir İslam ülkesinde olmayan ve hatta en gelişmiş Avrupa ülkelerinde bile olmayan haklar vermiştir.

...

Elbette Atatürk, dinle ve saray baskısıyla beyinleri alınmış ve dini şartlandırılmış içinde bulunan bir topluma dini yok sayarak hitab edemezdi.

...

Ama Atatürk gayrı-resmi tüm dini kuruluşları acımadan yasaklamış, başındakileri cezalandırmış ve dini devletin kontrolü altına alarak dine karşı çok sayıda reformlar yapmıştır.

Atatürk dediğin gibi müslüman olsa, kadınlara seçme ve seçilmez özgürlüğü vermez, kara çarşafa ve tesettürvari giyimlere, cübbeye, takkeye karşı çıkmaz, arapçadan Türkçe alfabeye geçmez, kadınların okumasını, eğitim görmesini, iş sahibi olmasını ve özgür bireyler olmasını teşvik etmezdi. Medeni kanunlar, kadını Kuran' ın tam tersine miras ve şahitlik davalarında bile erkekle eşit kılmıştır. Keza evlenme yaşı... Peygamber Atatürk zamanında Türkiye Cumhuriyeti' nde yaşıyor olsa, inan 6 yaşındaki Ayşe ve 14 yaşındaki Safiye ile evlenemezdi.

...

Atatürk' ü iyi anlamak gerekiyor.

Atatürk' ü müslüman bir kimliğe büründürmek, ona yapılan bir haksızlık olduğu gibi, yobazların ekmeğine yağ süren aymaz bir davranıştır.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.