Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.04.16, 00:05   #62
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 982
Ettiği Teşekkür: 45973
Aldığı Teşekkür: 39540
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Elhamdülillah Laikiz... / Can Dündar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tntcool Mesajı göster
Bu tamamen senin görüşün. Yani Atatürk kıvırdı mı diyorsun ?..

Hala anlayamadığın şey; benim Atatürk'ün müslüman olup olmadığı veya gereklerini yerine getirip getirmediği ile bir derdimin olmayışı. Atatürk'ün dini Allah ile onun arasındadır. Onun İslam hakkındaki görüşleri benim için önemlidir...
Hayır kıvırmak değildir.

Aklı kullanmaktır bu. Memleket Kurtuluş Savaşı veriyorken, Cumhuriyet daha yeni kurulmuşken ne kadar yobaz varsa hepsi çok güçlü bir direniş gösterdi. Hatta hıristiyan ülkelerle işbirliği yaptılar...

Bu islamik direniş elbette direk olarak din karşıya alınarak enterne edilemezdi. Atatürk dinci ayaklanmaları bastırıp, topluma nüfuz etmiş tarikatleri, zaviyeleri ve bilumum gayrıresmi dini kuruluşları yasakladı. Ama direk olarak dini hedefleyen söylemlerde bulunsa isyanlar her tarafa sıçrayacak ve yeni cumhuriyeti çok daha büyük bir tehdit altına alacaktı.

...

Atatürk' ün deha olmasının nedenlerinden biri de budur.

Ama sen çelişmişin kendinle:

Alıntı:
Atatürk'ün müslüman olup olmadığı veya gereklerini yerine getirip getirmediği ile bir derdimin olmayışı. Atatürk'ün dini Allah ile onun arasındadır. Onun İslam hakkındaki görüşleri benim için önemlidir.
Yani Atatürk' ün İslam hakkındaki görüşleri onun ilkelerinden bağımsız?

Bayağı bir maksat aşılması var...

Çünkü hep dine yontacaksın ya!