Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.04.16, 02:03   #18
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 102
Mesajlar: 1,698
Ettiği Teşekkür: 4231
Aldığı Teşekkür: 6221
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Seçime Doğru-3 (MHP'nin Açmazı Milliyetçilik - Ümmetçilik)

Eski türk inancında Tengri insanları yönettiği kadar insanlar da Tengri'yi yönetir. Doğaya ve mahlukata, insana, ataya, kadına ve de çocuğa saygı gerekir. Zira var olan tüm varlık tanrının bir ruhudur. Bu aslında bir çok uzak doğu kökenli dinin temelinde vardır.

Bir de araplara bakalım;
Arabistan’da Kahinlik köklü bir gelenekti. Kabilelerinin sözü dinlenen itibarlı kimseler olan kahinler İslam’la birlikte mevkilerini yitirmiş olmayı kabullenmiyorlardı. Bu suretle peygamber döneminde ve sonrasında bir çok kahin peygamberlik ilan etmiş ve sahte peygamberler ortaya çıkmıştır. Örneğin;Esved ül- Ansi, Tuleyha Bin Huveylid, Müseylime ve Secah gibi sahte peygamberlerde kendilerince tebliğler yaptılar. Fakat İslam ganimet vaat ediyordu ve bu suretle hiç biri var olamadı.
İslam öncesi ve sonrası devirde diğer coğrafyalarda olduğu gibi Araplarda da kölelik ve ganimet sistemi zaten mevcuttu. İslam öncesi devirde hür bir kişi savaşta esir düşmesi sonucunda, adam öldürme ve zina gibi ağır suçların cezası olarak, borçlu olduğunda borcunu ödememesi ve aile babasının çocuklarını satması durumunda köle olabilirdi (Nihat Engin, Vecdi Akyüz, "Asrı Saadette Kölelik ve Cariyelik" "Bütün Yönleriyle Asrı Saadette İslam" Beyan Yayınları, İst. 1994, C.I, s.493). Böyle bir durum Türklerde hiçbir zaman olmamıştır.
Yine İslamiyet öncesi Arap Yarımadasında Putperestlik, Sabilik, Musevilik, Hıristiyanlık, Mecusilik ve Haniflik, gibi inançlar mevcuttur. İslamiyet’in ortaya çıkışıyla ganimet sevdasıyla diğer dinlere mensup insanlara savaş açılmış, malları mülkleri helal sayılmıştır.
(Enfal Suresi 1 - Sana, ganimetlere dair soru sorarlar, de ki: Ganimetler Allah'ın ve Peygamberindir. İnanıyorsanız Allah'tan sakının, aranızdaki münasebetleri düzeltin, Allah'a ve Peygamberine itaat edin).
Tarafsız bir bakışla, " Hz. Muhammed cok fakirdi ve fakir olarak yasamıştır." diyenler, Hz. Muhammed, henüz Medine'nin ilk günlerindeyken belki haklıdırlar (tartışılır), fakat sonradan "cihat" adi altında baskın ve savaşlarla ganimetler elde edilmesiyle durum farklılaşır. Ganimetler elde etmeye başlandıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelmeye başlamıştır. İlk başlarda, etrafındakileri sözde "Savaş’a teşvik etmek için Hz. Muhammed şöyle bir kural koyar: “Kim savaşta bir kafiri öldürürse, o kişinin üzerinde bulunan kılıç, kalkan, elbise gibi şahsi eşyası öldürene verilecektir “ der. Bu ele geçen eşyaya seleb denirdi. Daha sonra bu durum araplar arasında paylaşım tartışmalarına neden olunca Müslümanlar bölüşme yoluna gitmişlerdir (Buhari,Hars,8;Humus,18, Muslim,Cihad,46,no:1571).
Enfal suresinin 67/68. Ayetleri ganimeti hak görürken Hz. Peygamber kendini ve yakınlarını da unutmamış enfal 41 ile 5/1 i almıştır. Enfal 41: eğer Allah’a ve hak ile bâtılın ayrıldığı gün, iki ordunun birbiri ile karşılaştığı gün kulumuza indirdiğimize inanmışsanız, bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri Allah’a, resulüne, onun akrabalarına yetimlere, yoksullara ve yolcuya aittir. Allah her şeye hakkıyla kadirdir.
Ganimetler Müslüman sayısını arttırmış ve İslam orduları güçlenmiştir. Nasıl güçlenmesin, ganimet, zenginlik, zevce vardır.

Bir bakacak olursak sadece peygamber döneminde;
Mureysi baskınında 2000 deve ile 5000 koyun ele geçirilir, Havazin Savaşında 110 deve, Hayber Yahudilerden tonlarca hurma ve bir çok hurma bahçesi, Taif seferinde yine Hz.Muhammed döneminde, 6000 esir,24000 deve, 40000 den fazla koyun ele geçirilmişti. Yine baskın yapılan kabilelerden pek çok kadın ve köle de alınmıştır. Hz Muhammedin miras bıraktığı mal varlığına bakınca ganimetin ne kadar tatlı olduğu görülebilir; Hz Muhammedin servetinin buyuklugunu anlayabilmek icin, bütün karılarına nafaka adi altinda her birisine verdigi mala bakmak lazım: her bir karısına yilda 100 vasak-yaklaşık 12-13 ton hurma verirdi. Ayni zamanda Beni Nadir, Fedek, hayber ve ireyne bölgelerinde hurma bahceleri, sayisini kendinin bile bilmedegi develer ve sayfiye köyleri vardi.(Ebu Davud,Diyat,no:4494,Tecridi sarih,1173 nolu hadisin serhi,8/236.). Bu durum sahabelerde de farklı değildir.Mesela, Halife Osman öldüğünde, ondan varislerine kalan para:150000 (yüzellibin) dinar altın paradır yani günümüzde yaklaşık 4,5 ton altın (Asrı saadette Islam,2/66)’dır.
Bu ganimet sevdası dört halife dönemi ve sonrasında da devam etmiştir. Zira Devlet gelirleri, dinsel gereklerden kaynaklanan vergiler ile fethedilen yerlerden ve savaşlardan elde edilen ganimetlerden oluşuyordu. Türk diyarlarında bulunan zenginlik ve ganimet tabii ki hemen Arapların dikkatini celp etmiş, ardından hızla istilaya girişmişlerdir.
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.