Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.04.16, 11:42   #37
Asena
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,451
Ettiği Teşekkür: 13986
Aldığı Teşekkür: 10049
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bursa'da Patlama!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Çok basit; Çünkü tüm sağ partilerin siyasetini din yönlendirir, asıl irdelenmesi gereken, toplumun siyasette niçin dini görmek istediğidir, basit bir arz-talep meselesi, dini talep eden ve etmesi için de her türlü yola başvurulan toplum talep ettiği sürece, A partisi olmasa B partisi olacaktır ama illâ ki sağ parti olacaktır, Atatürk'ten sonra aşama aşama, ısıtıla ısıtıla, titizlikle AKP gibi partileri talep edecek bir toplum yaratıldı, bu toplum mühendisliği harikası olan süreci anlamadan bugün niçin bu iktidarlardan kurtulamıyoruz sorusunu cevaplayamayız.
Laiklik demokrasinin olmazsa olmaz bir kuralı olmasının dışında bir yaşam tarzı, bir yaşam felsefesidir, insanların özümsemesi, içselleştirmesi ve elbette her şeyden önce eğitimiyle ilgilidir, devletin lâik olması için önce insanların lâik olması gerekir, İmam Hatip liseleri gibi yıllardır Tevhid-i Tedrisat kanununa rağmen çağ dışı bir zihniyetin fabrikasına dönüşmüş, dönüştürülmüş bir yapı, devletin felsefesi ile taban tabana zıt yaşam tarzına sahip prototipler üretiyorsa ülkenin bugünkü gibi bir çıkmaza girmesine, kilitlenmesine şaşırmamalı, hiç bir çağdaş devlet kendi bünyesinde varoluş felsefesine aykırı düşünceler üreten kurumlar oluşmasına müsade etmez, eğitimini ona göre yapılandırır, daha bugün eğer bir cumhurbaşkanı sıkılmadan, yüzü bile kızarmadan; ''1919 'dan başlatılan anlayışı reddediyorum'' diyecek kadar yerini sağlamlamışsa, yandaş basını ''lâiklik bu milletin boynuna geçirilmiş faşist bir tasmadır'' diyecek kadar rahatlamış, şımarmış ve ileri gitmişse bilmeliyiz ki bütün bunlar, laikliği kaybedişimizle doğru orantılıdır, bizler lâîkliği korumak yerine aman huzursuzluk çıkmasın, dinsiz derler gibi naif düşüncelerle saflarımızı kaybettik.
Köy enstitülerinin kapatılması aslında rejimi kaybetmeye başlamamızın milâdıdır çünkü o kurumlar yeniden küllerinden yaratılmış bir ülkenin, toplumunu rejimi ve kuruluş felsefesi doğrultusunda eğiteceği, şekillendireceği, aydınlanmacı ve devrimci kurumlardı, o gün karşı çıkılmaması sarı öküzü vermekten, yerine İmam hatiplerin ikâme edilmesinden başka bir sonuç doğurmamıştır, ardından, buna benzer hatalar katlanarak büyüdükçe bütün dengeler sağa kaydı, mevzilerimizi birer birer kaybetmeye başladık, dolayısıyla maalesef cumhuriyetin gerektirdiği bilince sahip bir toplum yaratamadık, var olanı da koruyamadık, bugün ceremesini çekiyoruz, unutmamak gerekir ki kötülük bir boşluk yakaladığında orayı mutlaka doldurur.
Bu yazını çok beğendim.

Sözde din, teslimiyetcidir. Sorgulamaz. Meshepler bunun için icat edilmiştir. Tarikatlar bunun için vardır. Ön yargıları yok etmek ne kadar zorsa inançları değiştirmek bir o kadar daha zordur.

Bunu çok uzun ve bilime dayanan eğitimle aşabiliriz; ateistlikle değil. Dinin varlığını tümüyle ortadan kaldırmak imkansızdır. Avrupa da her yerde din okulları vardır; bizim imam hatipler gibi. Hangisi o okuldan mezun olduğunu fark edemezsin çünkü inanmayı yada inanmamayı hayatında kriter olarak kabul etmez.

Her iki senede bir değişen eğitim sistemi; okuldan çok dini kurslara giden çocuklar..
Sorgulamayı bilmeyen insandan seçmen olmaz. Aslında başka bir şey de olmaz.
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Asena'in Mesajına Teşekkür Etti.