Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.05.16, 00:45   #12
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,855
Ettiği Teşekkür: 4454
Aldığı Teşekkür: 6655
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unutturulan Zaferimiz | Kut-ül Amare- Kut Zaferi

Bugün parlatılmaya çalışan Kut-ül Amare başarısının tarihi 29 nisandı (1916) ama amaç 23 nisan (1920) Coşkusunu azaltmak ya da sıradanlaştırmak sanırım.
Bakın, Türk Kurtuluş Savaşı boyunca Anadolu’nun çeşitli yerlerinde birçok ayaklanmalar çıkmıştır.Bu ayaklanmaların bazılarının sebebi saltanat ve hilafete geleneksel ve dinsel bakımdan bağlı olanlarca çıkarılmış isyan hareketleridir. Hıyanet, kin ve taassubun yarattığı isyanların amacı; milli hareketi doğmaktı. Böylelikle sadece cephede düşmana karşı savaşılmamış, cephe gerisinde de bu tip isyanlarla uğraşılmıştır. Sadece kurtuluş savaşı esnasında dahi yaklaşık 30 kadar isyan vardır. Afyon da,konya da, Urfa da ,Manyas-Susurluk Hattında ..vs.. bir çok yerde çıkan ayaklanmalar, milli mücadeleyi güçleştirmiştir. "Din elden gidiyor" palavrasıyla çıkartılan bu tip dinci isyanlar, işgal güçlerinin de işini kolaylaştırmış ve bu dinciler işgalcilerle anlaşıp destek anlayışında bulunmuşlardır.

Musul ve Kerkük dahi bugün Türkiye sınırları içinde değilse bu tip yobazların sayesindedir..

Bu yobazların birçoğu daha sonraları kurulan istiklal mahkemelerinde yargılanıp cezalandırılmıştır.
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.