Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.05.16, 19:03   #4
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,855
Ettiği Teşekkür: 4454
Aldığı Teşekkür: 6655
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Din ticareti (yorumsuz)

Kabe'den söz eden tarihi kaynakların en eskileri M.Ö ilk asırdan öteye geçmemektedir. Yunanlı Herodot isa’dan 440 sene önce iran’ı ve de Arabistan’ı anlatırken, Arapların adetleri ve inançlarından da söz etmektedir ve ayrıca Kuran’da geçen Al ilah putunun adını kullanır, fakat kabe’den hiç söz etmemektedir.Tarihe bakarsak, mekke'deki kabe ilk olarak isa'dan önce 60 senesinde Romalı bir tarihçi olan Diodorus 'un kitaplarında geçmektedir. Onu bütün Araplar tarafından büyük saygı gören bir "putevi" olarak anlatıyor. Eski ahit el yazmaları muhammed'in zamanından 600 seneden daha eskidir ve onlarda İbrahim’in Mekke'ye ya da Arabistan'a gittiğinden bahsetmemektedir. Peygamber Muhammed’den önce kimse "ibrahim arabistan'a gelip, kabe'yi kurdu" teorisini ortaya atmamıştır. Yani İbrahim isimli birinin daha evvel Arabistan'a geldiği ile ilgili herhangi bir kanıt yoktur. Hz. İbrahim, Tevrat’ta İbranice adı Avram daha sonra Abraham olarak anılır.Bazı kaynaklar İbranilerin Hindistan bağlantısına ve İbrahim'in Hint kökenli bir rahip olarak batıya göç etmiş olabileceğini iddia etmektedir (https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0brahim).

Müslümanlara göre ise Kabe'nin tarihi Milat'tan binlerce yıl önceye uzanmakta hatta bazıları Adem’in(İlk insan) inşa ettiğini iddia etmektedirler. Kuran’ın anlatımına göre, Mekke’de bulunan Kâbe peygamber İbrahim tarafından yapılmıştır. Kısaca tarihi kaynaklarda yer alan Kabe ile ilgili bilgilerden önemli bir kısmı, kaleme alındıkları tarihten yüzlerce hatta binlerce yıl önceki olayları anlatan, nesilden nesile sözlü olarak nakledilmiş söylentilerden, inanışlardan ibaret kalmaktadır. Kabe sözcüğü ise binanın şekliyle ilgilidir. Bu sözcük küp şeklindeki yapı ve cisimlere verilen genel bir isimdir. Kabe, şeklinden dolayı bu isimle anılmıştır (İbn Manzur, Usanül-Arab, Beyrut 1970, 3. Cilt . , s: 266). Eski yunancada kübos, Küp vs.. kelimelerle geçer ama aslen sami kökenli bir kelimedir..
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.