Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.05.16, 23:02   #9
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1169
Mesajlar: 12,167
Ettiği Teşekkür: 50963
Aldığı Teşekkür: 44393
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Din Ticareti (yorumsuz)

Ben şahsen Kabe' nin tarihini bir çok yabancı kaynaklardan da araştırdım. Ama hemen hemen hepsi MÖ' ki ilk yüzyılla sınırlı. 2.100 ya da taş çatlasın 2.200 önce yapılmış.

Hatta İslam öncesi (hatta sonrası) efsanelerde Kabe' nin dünya kurulurken (!) melekler tarafından yapıldığı, daha sonra şu anki yerine yine melekler tarafından taşındığı gibi tipik efsaneler mevcut. Kimi müslümanlara göre de Hz. İbrahim, Oğlu İsmail ile Kabe' yi yeniden inşa etmiş falan filan...

Türkiye' de müslümanların çoğu Kabe' nin Hz. Muhammed zamanında ya da onun ölümüyle ilgili olarak müslümanlar tarafından yapıldığını sanıyor. Ancak bu kesinlikle gerçek değil. Hatta araplar bile Kabe' nin İslam ile birlikte bir ibadet merkezi olduğuna inanıypr ve Kabe' nin İslam öncesinde de var olduğunu bilmiyorlar.

Mesela İslam' in o hiç de beğenmediği putperestler, İslam öncesinde bir ritüel olarak kadınlı-erkekli ve çırılçıplak Kabe' yi tavaf ederdi.

Yani Kabe, İslam öncesinde de bir ibadet yeriydi.

...

Hatta Muhammed ve aile büyükleri putperstler zamanında Kabe' de bugüne denk gelen adıyla bekçilik benzeri bir faaliyet içinde olmuşlardır. Yani o zaman putperestlerin ibadet merkezi (!) olan Kabe' nin bakımı, onarımı, temizliği gibi işlerde Peygamber de görev almıştır.

Daha sonra putpersetlerin büyük çoğunluğunun İslam' a geçmesi/geçirilmesi ile birlikte putperestlerin bu Kabe' yi tavaf ritüeli müslümanlara geçmiştir.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.