Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.05.16, 12:09   #2
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 86
Mesajlar: 1,304
Ettiği Teşekkür: 3060
Aldığı Teşekkür: 4750
Rep Derecesi : alkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Solculuk ve Türkiye


Aslında Türkiye’de Sol hareketlerin başlangıcı açısından 1908 devrimi önemlidir. Zira Sağ ve Sol terimleri 1789 Fransız devriminden sonra Fransız birinci Cumhuriyet Meclisinden geçmiştir. Bu meclisin yarım ay şeklindeki toplantı salonunda salonun sol tarafına eşitlik ve köklü değişim isteyenler otururlardı. Sağında ise bu fikirlere uymayan ılımlı ve soylular otururlardı.
Böylelikle sağ ve sol kavramları günlük siyaset diline girmiştir. Geniş açıdan bakıldığında 1908-1921 arası yıllar Türkiye’de modern solun doğduğu dönemdir. Ancak 1908 ile 1917 arası yıllar hazırlık dönemi gibi görülmekte ve Türkiye’de sol hareketin başlangıç tarihi 1917 Ekim Devrimi kabul edilmektedir. Özellikle 1918’den itibaren milli mücadele döneminde sol akımların Türkiye’de gelişmesinde Türkiye-Sovyetler Birliği ilişkilerinin etkisi görülmektedir. Sovyetlerin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sosyalist ve komünist hareketin öncülüğünü üstlenmeye çalışmıştır. İşgal altında bulunan Anadolu’nun milli mücadelede yanında bulunmasını istediği yardımcı bir güce ihtiyaç duyması ve bunun sonucu olarak dönemin idarecilerinin sol akımları destekleme düşüncesini benimsememelerine rağmen o yılların şartları gereğince Sovyetler ile yakın ilişkilere girmesi Türkiye’de sol hareketleri canlandırmıştır.


__________________
alkanaga Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.