Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.05.16, 15:55   #9
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,858
Ettiği Teşekkür: 4463
Aldığı Teşekkür: 6663
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiyede Milliyetçilik

MHP içindeki islamcı kanadın üç hilal olmasını istedikleri amblemi karsılarındaki Türkçü kesimin bozkurt olarak istemesi ile beraber ilk görüş ayrılığı kendini göstermistir.

Bu arada parti içinde yapılan görüşmelerde Rıfat Baykal ve Muzaffer Özdağ bozkurt ambleminden yana tavır koyarak MHP içindeki İslamcı akımdan yana olan başta o Yüksel Serdengeçti, Dündar Taşer, Faruk Ak külah, Hüseyin Üzmez gibi partililere karşı taraf olmuşlardı.

Kongre esnasında serdengeçtinin''biz osmanlı torunlarıyız, üç hilalin amblem olması gerekir''sözü CKMP'nin (Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi) büyük bölümünde destek bulmustur.

Istanbul Türkçüler derneği ve universiteli Türkçüler buna şiddetle karsı çikarak bozkurt ambleminin kabulunu istemekteydiler. Parti içinde ise asker kokenliler , Atsız Ata'nın izinden gidenler yine aynı görüşün paylaşımcıları oldular.
CKMP'nin kurultayında Türkçüler ile hilalciler arasında gerginlikler oluşmaktaydı ,Türkçüler gösteriler yaparak amblem konusunda taviz vermediler.

Türkçü gruba destek veren Rıfat Baykal, Muzaffer Özdag ile beraber Abdulhaluk Çay, Niyazi Adıguzel, Ufuk Şehri, Mustafa Ok, Kürsat Özkan gibi önemli kişiler vardı.

Kurultay divanı parti ismini milliyetci hareket, amblemini üç hilal olarak değistirmiştir. Bunun üzerine kurultayda karişıklıklar ve sertlikler meydana gelmiştir. Mhp içinde Türkçü kesime karşı düşmanca tavır kongrede Türkçüleri destekleyen divan başkanı Orhan Kalelinin görevinden alınmasıyla aleni bir hal almıştır.


Kongreden sonra Türkçüler aralarında toplantı düzenleyerek kongreyi tartışmışlardır. Sonuç olarak MHP'nin Türkçülükle bağdaşmadıgını islamcı bir hal aldığını ve MHP ile yolların ayrılması gerektiği kararına varmışlardır. Lider, teşkilat, doktirin anlayışı ön planda olan fikir ve kadro anlayışının geri plana atıldığı Türkçülükten uzak sentezci, ümmetci bir parti ile Türkçü ,laik kesim tamamen yollarını ayırmıştır 1969 adana kongresi ile beraber MHP içindeki Türkçülüğü reddeden, sentezci ve ümmetci fikrin hakimiyeti adana kongresinde çok bariz örneklerle su üstüne çıkmıştır.

__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.