Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.05.16, 16:06   #11
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,858
Ettiği Teşekkür: 4455
Aldığı Teşekkür: 6658
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiyede Milliyetçilik


Kongre öncesi Türkeş özellikle Türkçülere amblemin bozkurt olacağının garantisini vermiştir. Fakat kongrede bunun bozkurt olmayacağı belli olmuştur.

Netice itibariyle 69 adana kongresinde Türkçüler ile MHP arasında büyük uçurumlar oluşmuştur. MHP Türkçülükten taviz veren bir yapı oluşturarak siyaset Türkçülüğünde yer almıştır.

MHP artık islamcı,sentezci bir parti olmuştur. İslamcılar sürekli Tanrı yok allah var Bozkurt yok hilal var ırkçılık yok ümmetcilik var bilinciyle Türkçülere karşı Türk ırkının üstünlüğüne inananlara karşı cephe almışlardır.

Bu danışıklı dövüş yıllardır devam etmektedir. MHP'nin ise durumu bellidir Türklük bilinciyle yaşayan insanların milliyetci bir parti görünümüne aldanarak verdigi oylarla ayakta durmaktır.

69 tarihi bir dönüm noktasıdır. ABD'den patentli Türk-İslam sentezinin görüş olarak benimsendiği tarihtir. Nedir Türk-İslam sentezi? "Türk-islam sentezi 1960'lı yıllarda Amerika’nın hemen hemen tüm dünya ülkelerinde sistematik bir şekilde uyguladığı anti-komünizm politikasının ürünüdür.

Milliyet ve din kavramlarını reddeden komünizm ile mücadele etmenin yolu olarak milliyetçilik ile din karışımı suni akımlar Amerikalılar tarafından birçok ülkede oluşturulmuştur. Hristiyan ülkelerde Hristiyanlık ile o ülkenin milliyetçiliği karıştırılarak anti-komünist akımlar oluşturulmuş, Türkiye'de ise Türk-islam sentezi peydahlanmıştır.

Geniş kitleler Türkeş adını ne zaman duydular? Daha çok 60 ihtilalinde.. 60 ihtilalinde şu deniyor: "Türkeş'i tanıyoruz. Irkçılık-Turancılık davasında Türkçülerle beraber yargılandı." Evet.. Yargılandı da, yargılanma sebebi Atsıza yazdığı mektuplardı.

O mektuplar bulunmasa yargılanmasına da bir sebep yoktu aslında... Neden kimse Türkeş'in mahkeme heyetine o tarihlerde yazdığı 'pişmanlık' ifadeleri ile dolu 'ben suçsuzum, affımı istiyorum.' şeklindeki mektuptan bahsetmiyor.
Tırnaklarının çekildiği de yalandır. Birileri ismini destanlaştırmak için bunu söylüyorlar. Türkeş'in tırnakları çekilmemiştir. Kendi ifadesidir tırnaklarının çekilmediği... Bunu Yavuz Bülent Bakiler Türkeş'in ağzından duyduğunu söylüyor. Ama başta Atsız olmak üzere bütün Türkçüler işkencelerden geçtiler.

1950'li yıllarda Demokrat Parti iktidarının gölgesinde büyüyen bir milliyetçi muhafazakârlık,1960'ların sonu ve 1970'li yıllar boyunca da mevcut Batılı ideolojilere karşı İslam'ı alternatif olarak sunan dindar milliyetçilik olmuştur.
Aslında tanıma göre dindar milliyetçilik, ulus devlet yapısını doğrudan karşısına almamış fakat ulusun ve ulus devletin kuruluşundaki seküler dinamikleri eleştiriye tabi tutup yerlerini dine özgü algı biçimleriyle
doldurmuştur.

60-80 aralığında Mlliyetçiler muhafazakar bir çizgi izlemiş, Türkiyeyi kendi ifadeleri ile “ Komünizm Belasından” korumuşlardır (bol bol kardeş kanı döküldü).

milliyetçi-mukaddesatçı ve İslamcı grupların da solcular gibi grafik ve
desen kullandığını ilave edeyim, Toprak, Fedai gibi dergiler, kapaklarında ya çizim ya da Batı bloku’nun servis ettiği “esir milletler” fotoğraflarını kullanır. Bayrak, bozkurt, minareler, üzerinde ay yıldız olan kılıç sık rastlanan figürlerdir…

Kaynaklar
Nurten Selma Çevikoğlu, Milliyetçiliğin Tarihçesi, 26 Şubat 2013
https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%B...3%A7ili%C4%9Fi
Ahmet Rıza Bey ile Prens Sabahattin arasında | Mahmut Çetin | Son Devir
http://sablon.sdu.edu.tr/dergi/sosbi...yalar/16_6.pdf
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.