Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.05.16, 16:02   #3
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5976
Mesajlar: 25,783
Ettiği Teşekkür: 100615
Aldığı Teşekkür: 141407
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Oya Aydoğan Hayatını Kaybetti


Oya Aydoğan’ın aort damarının yırtılma nedenleri

Soluk borusuna takılan yiyecekler, sağlıklı bireyin aort damarını yırtabilir mi? Uzman gözünden Oya Aydoğan'ın yaşadıkları...

Cumartesi gecesi evinde patates kızartması yerken boğazına takılan kızartmayı çıkarmak için yoğun çaba sarf eden Oya Aydoğan’ın aort damarını yırttığı söylenmişti. Hastaneye kaldırılan Aydoğan, 12 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı.

Peki sağlıklı bir bireyin yemek yerken soluk borusu veya yemek borusuna takılan yiyecekler, gerçekten damarını yırtabilir mi? Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akgül, bu sorunun cevabını veriyor ve Oya Aydoğan’ın durumunu yorumluyor:

YİYECEKLER SAĞLIKLI BİR BİREYİN DAMARINI YIRTMAZ


Basında çıkan haberlerde “boğazına takılan patates kızartmasını çıkartmaya çalışırken aort damarı yırtıldı” olarak belirtilen acil ameliyat nedeni hakkında halkımıza açıklayıcı bilgi verme gereği doğmuştur.
Öncelikle yemek yerken soluk borusu veya yemek borusuna takılan yiyecekler çıkarılması esnasında sağlıklı bir bireyin damarlarında yırtılma olmaz. Vücudun damar sistemi sağlıklı ise refleks hareketlerinden yani öksürme, hapşırma, ıkınma… gibi göğüs içindeki basınç artışlarından etkilenmez.

HİPERTANSİYON EN BÜYÜK NEDEN


Fakat kalpten çıkan ana damar olan aort damarında daha önce oluşan yıpranma, balonlaşma, duvarlarında harabiyet varsa bu tip refleks hareketlerinde bile yırtılma riski olabilir. Aort damarını bu tip riske hazırlayan en büyük etken kontrol altına alınamamış tansiyon yüksekliğidir. Hipertansiyon zamanla aort damarının duvarını yıpratır ve balonlaşmaya, kireçlenmeye veya diseksiyon denen içten yırtılmaya yol açar. İşte bu durumda basit bir öksürme bile damardaki hasarı artırıp yırtılmaya yol açabilir.

DAMAR HASARI OLUŞTURAN 2 SEBEP


Boğazına bir şey takılıp boğulma tehlikesi geçiren kişide damar hasarı oluşması için 2 önemli durum vardır:
1- Ölüm korkusu sonucu stres hormonlarının acilen yükselip damar içi kan basıncını çok yükseltmesi
2- Nefes alma zorluğunun uyardığı öksürme ve hapşırma refleksi sonucu göğüs içindeki basıncın artmasıdır.
Her iki durumda da daha önce zarar görmüş aort damarı yırtılabilir. Ama “daha önce zarar” görmüş, yani kontrol edilememiş tansiyon sonucu zarar görmüş damar.

Yoksa, sağlıklı bir aort damarı ani basınç yükselmelerine dayanıklıdır. Bu vesile ile yüksek tansiyon hastalığının ne kadar önemli sonuçlar oluşturabileceği akılda tutulmalıdır. Şu unutulmamalıdır ki, tansiyon yüksekliği olan bir kişide ani başlayan sırt, göğüs ağrısı varsa, bu ağrı sanki “bıçak saplanıyor” tarzında ise hastada “aort diseksiyonu” denen aort damar yırtılması riski vardır. Bu durumda en yakın hastaneye gidilmeli ve orada da tecrübeli kalp damar cerrahisi kliniği bulunmalıdır.
Kaynak

__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.