Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.05.16, 03:43   #1
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 69
Konular: 676
Mesajlar: 3,657
Ettiği Teşekkür: 58143
Aldığı Teşekkür: 8700
Rep Derecesi : nurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisi
Ruh Halim: Cap Canli
Thumbs up Küçük Tekne Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar


Küçük Tekne Kullanırken Dikkat Edilecekler;

Ülkemizde, balık tutmak, denize girmek, gezmek gibi amaçlarla küçük teknelerle denize açılan kimi vatandaşlarımızın, dostlarımızın hayatlarını kaybettiklerini devamlı duyarız vede üzülürüz.

Bu can kayıplarının basit önlemler alarak önleyebiliriz.
Kazaların genel profiline bakıldığında, dıştan takma motorlu ya da kürekli teknelerle denize, göl ve nehirlere açılanların, teknelerinin devrilmesi sonucu suya düştüklerini, ardından da yüzme bilmeyişleri nedeniyle boğuldukları tespit edilmiştir.
Ardından da yorgunluk,susuzluk ve hipotermi gibi nedenlerle de denize düştüklerinde boğularak can verdiklerini bilmekteyiz.

Peki ne yapmalıyız diyerek soru sorulduğunda ise yapacağımız ilk şey,denize kıyıdan açılacağımız mesafe ne kadar kısa da olsa mutlaka tekneye binerken can yeleğinizi giymek mecburiyetinde olmalıyız. Bu durum denizin fırtınalı, rüzgarlı olsa dahi sizleri bu yelekler daima suyun yüzeyinde tutacaktır.

Diğer bir husus, bindiğiniz teknede, teknenin devrilmemesi için nasıl oturulacağının bilinmesidir. Eğer sandalda 4 kişi iseniz mutlaka karşılıklı 2 'şerli oturmak mecburiyetindesiniz. Aksi halde sandal devrilir, alabora olur. Veya 1 kişi baş tarafta, 1 kişi oturak dediğimiz orta kısımda ve 2 kişide kıç tarafta oturmalıdır.Kesinlikle ayakta kimse olmamalıdır.

Çünkü bu tip küçük teknelerin omurgaları dengeyi sağlama açısından küçük olduğundan yeterli değildir.

Kaynak:Nuri Deniz
__________________
En büyük zenginlik,
Sıhhat ve afiyette olmaktır...


İstanbul - 0RH pozitif -1949

Balıkçı Reisi: Nuri Deniz
(Kimya ve İşletme müh.)
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.