Tekil Mesaj gösterimi
Eski 19.05.16, 03:13   #7
Rosebud
Uzman Üye

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 435
Ettiği Teşekkür: 8500
Aldığı Teşekkür: 10086
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk’ün Tarihi Marmara Köşkü Yıkıldı

O, Marketlerde 3 kuruşluk alış veriş için kredi kartı kullanıp gişeyi tıkayan insanlara ifrit oluyorum, görsen büyük bir gurur ve havayla kredi kartları çıkarılıyor, şifreler giriliyor, imzalar atılıyor, o arada pos makinasının bağlantısı aksıyor...
Siz kuyrukta bu bıkkınlık veren seramoninin bitmesini bekliyorsunuz, oysa onlar büyük bir hava ve gururla kredi kartlarını çıkarırlarken aslında borç yediklerinin farkında değiller.
Batıda kredi kartı olayı havuz gibidir, sürekli bakiyesi olan kendi hesabınızdan, kendi paranızı harcarsınız, kredi özelliği ise bankanın hizmetidir; hani olur da hesabınızda paranız kalmaz diye bir kolaylıktır...
Bizde ise bir borç aracı.
Naif insanlardık geçmişte...
Kredi kartının olmadığı, taksitle satışların yeni yeni başladığı dönemlerde utanırdık borçla birşeyler satın almaya...
Ha! çok Paramız olduğu için miydi!
Elbette hayır, ne alacaksak dişimizden tırnağımızdan arttırır alırdık...
Ama gelin görün ki bugün o naif insanları kredi kartı gibi havalı bir isimle borç yemeye alıştırdılar, bir statü sembolü oldu adeta.
Ben sadece internetten alış veriş yapmak için mecburen kredi kartı kullanıyorum onu da biriktirdiğim paradan ödüyorum, pek çok insana göre tuhaf bir yapım var ayda 5 lira bile taksit ödemek beni feci şekilde huzursuz ederken insanların sanki ceplerinden hiç para çıkmayacakmış gibi nasıl kredi kartı kullandıklarını anlayamıyorum.
Bu aslında toplumsal bir yara, insanlar bir bankadan kredi alıyor, borcunu diğer bankadan aldığı krediyle ödüyor.
Bu durumdaki bir insan Atatürk'ün köşkünü düşünebiir mi!
Çok lüks onun için.

Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar,
Rüzgar ise kapitalisttir, zayıf olanı yıkar.
Ernesto Che Guevara
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.