Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.05.16, 00:08   #16
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1162
Mesajlar: 12,129
Ettiği Teşekkür: 50896
Aldığı Teşekkür: 44291
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Türkiyede Milliyetçilik

Devam ediyorum:

Osmanlı, ulusal devletleşme sürecini tamamlayan ve homojenik bir karaktere bürünen Avrupa devletleri karşısında o ümmetçi ve heterojen yapısıyla kolay yutulur bir lokma haline gelmişti.

Türklükten çıkan ve homojenik yapısını kaybeden Osmanlı, kafasına Avrupa ulusal devletleri vurmaya başladıkça ona karşı çıkacak ve direnecek kitlesel/toplumsal destek bulamadı. Tersine ümmet olarak ya da teba olarak görülen topluluklarda, Osmanlı' nın zayıflığından faydalanarak kendi ulusal devletlerini kurma dürtüsü güdeme geldi.

Ümmet ve teba Osmanlısı, yekpare bütün devletlere karşı kaybediyor ve nerdeyse onların kölesi durumuna geliyordu.

...

Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı' nın yıkılış nedenleri arasındaki en önemli faktörün ümmet ve teba devleti olarak kalmak olduğunun, kuracağı yeni devletin tamamen ulusal bir devlet olması gerektiğinin bilincindeydi.

Çünkü ulusallaşmış devletler karşısında heterojen bir ümmet/teba devleti olarak kalmak, yok olmakla eş anlamlıydı.

Nitekim ümmet ve teba unsurlarının çoğu Osmanlı' dan ayrılıp kendi ulusal devletlerini kurunca, artık Osmanlı' dan geriye kalan Türk unsuru üzerinden ulusal bir devlet olma mücadelesine girişti.

...

Maalesef Osmanlı' dan kalan coğrafya yine de homojen bir yapıya sahip değildi. Şu an Türkiye olarak ifade edilen coğrafya hala Osmanlı' nın mirası olan ümmet ve teba unsurlarıyla doluydu.

Ama egemen olan unsur ve bu toprakların kökeninde Türklük yatıyordu. Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı' dan geriye kalan topraklarda Türk unsurunun çoğunluğu ve egemenliği üzerinden Türkiye Cumhuriyeti devletini ulusal bir devlet olarak kurdu.

...

Emperyalistler şaşkın ve atıl bir durumdaydı.

Türkiye Cumhuriyeti, ulusal bir devlet olarak doğdu ve giderek güçlenmeye başladı.

Kuruluş Savaşı' nın zaferle sonuçlanması ve aldıkları yenilgi üzerine yıllarca şaşkınlıktan ne yapacağını bilemez hale gelen emperyalistler, özellikle Atatürk' ün ölümünden sonra, Türkiye Cumhuriyeti' nin ulusal karakterini kırmak için yeni girişimlere başladılar.

...

Atatürk miliyetçiliği, Türk ırkçılığına dayanmıyor, bunun ötesinde Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan tüm etnisiteleri kapsıyordu. Bu itibarla da toplumdan büyük bir destek alıyordu.

...

Ancak emperyalizm giderek daha fazla ulusallaşan Türkiye Cumhuriyeti' ni zayıf bırakmak ve yeniden Osmanlı gibi köleleştirmek için yeniden rezil oyunlarına başladı.

Türkiye Cumhuriyeti, ulusal bir devlet olamamalıydı.

Bunu başarmanın en emin yolu, ümmetçi zihniyetli islamcılığı desteklemekten geçiyordu. Diğer bir yandan da ulusal devlet olmakla ortaya çıkan milliyetçiliği şemsiyeleri altına almaları gerekiyordu.

...

Pentagon kaynaklı ''Yeşil Nesil Projesi'', ulusal devleti çökertme projesiydi. Türkiye' deki islamik kesimler bir yandan Doğu Bloku/Varşova Paktı' na ve esas olarak Sovyetler Birliği' ne karşı ''komünistler dinsizdir'' propagandasıyla kolayca Amerikan şemsiyesi altına sokuldular.

İslamcıları Amerikan şemsiyesi altına sokmak zaten kolaydı. Şeyhlerin, şıhların, tarikatlerin, cemaatlerin çoğu zaten Kurtuluş Savaşı' nda emperyalistlerin yanında olmuşlar ve doğal olarak da yeni Cumhuriyet' in düşmanıydılar...

Ama ulusal devlet, milliyetçiliği de tetikleyen bir faktördü.

İşte tam bu noktada aynı islamcılar gibi milliyetçiliği de ABD şemsiyesi altına sokmak gerekiyordu.

Bunu da milliyetçiliği islam ile harmanlayan ve Türk milliyetçiliğini ümmetçiliğin poposuna takan ''Türk İslam Sentezi'' ile sağladılar.

...

Türklük, türklükten çıkarılarak sulandırılacak ve İslam ile harmanlanarak yeniden ümmetçiliğe dönüştürülecekti...

...

Devamı var!
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.