Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.05.16, 21:26   #1
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 87
Mesajlar: 1,315
Ettiği Teşekkür: 3066
Aldığı Teşekkür: 4794
Rep Derecesi : alkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Türkiyede Siyasal İslam

Türk İslam sentezinin temelleri Osmanlı Devletinin son dönemlerinde atılmıştır. Osmanlı’nın son zamanlarında dönemin entelektüellerinin ve bürokratlarının Batı’da ortaya çıkan modern ideolojilerden etkilenerek Osmanlı’nın kurtuluşuna dönük formüle etmeye çalıştıkları özgün düşünce akımlarının Türk-İslam sentezi fikrinin özünü etkilediği söylenebilir.

Osmanlıcılık, Türkçülük, İslamcılık gibi imparatorluğun mirasını ve bütünlüğü nü korumaya yönelik olarak geliştirilmeye çalışılan formüller Osmanlı’nın kaderini değiştiremese de Cumhuriyet rejiminin ideolojik inşası sürecine farklı düzeylerde etki ve katkı sağlamıştır. Kemalizm bu akımların etkisinde kalarak kendi resmi ideolojisini kurmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde imparatorluk mirasını muhafaza etmeye yönelik her biri kendi içinde dönemsel olarak son derece geçerli dayanaklara sahip düşünce ve siyaset akımları olan Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülük bugünün dahi düşünce dünyasını ve siyasetini dolaylı olarak etkilemeyi sürdürmektedir. Din ve siyaset ilişkisi insanlığın var olma süreciyle kendini göstermiş ve ortaya çıktığı andan itibaren gerek din siyasetin yapısında köklü değişikliklere sebep olmuş, gerekse siyaset dinin değişim ve dönüşümlerine etki etmiştir. Din ve siyaset ilişkisi insanlığı bireysel, sınıfsal ve toplumsal olarak çok yakından ilgilendirmiş ve hayatlarını derinden etkilemiştir. Siyasal İslam İslam’ın derin tarihsel birikiminin oluşturduğu temelde, dönemin siyasal, sosyal sorunları ve gelişmeleri çerçevesinde şekillenmiştir.
__________________
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.