Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.05.16, 21:53   #6
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 86
Mesajlar: 1,302
Ettiği Teşekkür: 3056
Aldığı Teşekkür: 4744
Rep Derecesi : alkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiyede siyasal islam


3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde AKP en yüksek oy oranını almış (geçerli oyların %34,63'ü) ve Abdullah Gül başkanlığında 58. Cumhuriyet Hükümeti kurulmuştur. Aldığı siyaset yasağı nedeniyle kabine ve TBMM'de yer alamayan genel başkan Erdoğan'ın bu yasağı, Cumhuriyet Halk Partisi'nin de desteklediği bir anayasa değişikliği ile kaldırılmıştır.. Erdoğan, 8 Mart 2003 tarihinde Siirt'te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilerek meclise girmiştir (Jet Fadıl’ın milletvekilliği düşürüldü). Bunun üzerine Gül başkanlığındaki 58. Hükümetin 11 Mart 2003 tarihindeki istifasının ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den hükûmeti kurma görevini alan Erdoğan, 15 Mart 2003'te 59. Cumhuriyet Hükümeti'ni kurmuştur. Aslında AKP; ABD tarafından geliştirilen "Büyük Ortadoğu Projesi" ve "ılımlı İslam" siyasetinin bir ürünü, Washington'da tasarlanmış ve Ankara'da yürürlüğe konulmuş politik bir proje gibi durmaktadır.

ABD Soğuk Savaş ve Yeşil Kuşak ’tan sonra bir değişiklikle başına dertler de açan militan İslam yerine, AKP gibi “değiştik” diyen kökten Batıcı, Şeriatçı bir yapıyı seçmiştir. Aslında ABD’nin dostu yoktur, sadece çıkarları vardır.
AKP döneminde düşük yoğunluklu ama süreklilik içerisinde başörtüsü yasağı kaldırılmış, tarikat ve cemaatler daha da güçlenmiş ve Türk siyasetinde daha önemli roller oynamaya başlamışlardır.
__________________
alkanaga Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.