Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.05.16, 02:21   #1
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 68
Konular: 667
Mesajlar: 3,605
Ettiği Teşekkür: 58112
Aldığı Teşekkür: 8464
Rep Derecesi : nurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisi
Ruh Halim: Cap Canli
Thumbs up Gemilerde Omurga Nedir?


Gemilerde Omurga Nedir..?İnsanoğlu, denizlerde, nehirlerde ve duru sularda salı bulduktan bu yana zamanımıza kadar gelen zaman diliminde birbirlerinden çok farklı olmak üzere değişik amaç ve yapılarda yüzlerce çeşit gemiler, sandallar, tekneler,kalyonlar yapmışlardır.Çağımızda ise harika mühendislik çalışmaları ile çok daha değişik lamalardan oluşan omurgaları içeren gemilerde inşa edilmiş ve devam da etmektedir.

Böyle olmakla birlikte tüm gemilerin ( sac olsun, ağaç olsun, fiber olsun ) aynı adı taşıyan ve aynı görevi üstlenen bir takım yapı elemanları vede bölümleri bulunmaktadır. Bu elemana omurga diyoruz.Tıpkı insan iskeletini oluşturan omurga gibi.

Tüm gemilerin, teknelerin , sandal ve yatların vs.inşası sırasında, kızağın üzerine konan ilk kısmıdır.Geminin diğer kısım veya bölümleri bu omurga üzerine monte edilerek inşa edilmektedir.

Geminin en altında dib kısmında bulunan bu omurga, baş bodoslamadan başlar ve kıç bodoslamaya kadar devam eder.

Ağaç omurgalar, balta ve keser ile dört köşe haline gitirilerek, diğer yan elemanları ( ki biz bunlara eğe veya geminin kaburgaları deriz) bu kalın omurgaya monte edilir ve gemi inşasının ilk adımı atılmış olur.

Omugaların boyları sipariş durumuna göre değişik ölçüler de göstermektedir.

Omurgalar kullanılış amaçlarına görede birkaç sınıfa ayrılırlar. Bunlar; Kontra omurga, Kutu omurga, Levha omurga, Lama omurgadır.

Bunlardan en önemlisi kontra omurga olup, esas omurganın mukavemetini arttırmak için ve gemi, teknenin taşa veya kıyıya oturduğu zaman omurganın zarar görmemesine yardımcı olarak omurga üzerine eklenen parçadır.Bizi gemideki omurgada aynen böyledir.

Gemi ve teknelerin omurgalarının en önemli püf noktası, geminin su içerisinde dengede durmasını sağlayan en önemli bölümüdür.

kaynak:nurideniz
__________________
En büyük zenginlik,
Sıhhat ve afiyette olmaktır...


İstanbul - 0RH pozitif -1949

Balıkçı Reisi: Nuri Deniz
(Kimya ve İşletme müh.)
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti