Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.05.16, 19:35   #1
Insanlikarayan
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 339
Mesajlar: 12,148
Ettiği Teşekkür: 136045
Aldığı Teşekkür: 45103
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Insanlikarayan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Erdoğan Hakkında Yargılama Kararı

Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği, kuracağı gayrıresmi mahkeme ile Erdoğan'ı yargılayacak.
Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yargılanacağı gayrıresmi bir mahkeme kurmak için çalışmalara başladı. Eylül ayında gerçekleşmesi planlanan ilk duruşmaya Erdoğan'ın Suriye'de işlediği iddia edilen suçlarla ilgili iddianame hazırlanırken, aralarında eski Anayasa Mahkemesi çalışanları ve eski hakimlerin de olduğu bir juri ile yargılama yapılacak. Mahkeme adını Filozof Bertrand Russel'dan alan Russell Mahkemelerini örnek alıyor.Konuya ilişkin bugün Kadıköy-Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Yılmaz Güney salonunda, 21 Mayıs bugün (Cumartesi) saat 15’te “Savaş Suçları Yargılanacak” başlıklı bir söyleşi düzenlenecek.Söyleşide, AKP‘nin Suriye’de işlemiş olduğu iddia edilen savaş suçları değerlendirilirken; Nürnberg’ten Yugoslavya’ya savaş suçlarının yargılanmasındaki uluslararası deneyimlere ve savaş suçları mahkemelerinin tarihsel arka planına da değinilecek.Toplantıda Barış Derneği ve Hukukta soL Tavır Derneği’nin birlikte hazırladığı AKP’nin Suriye’de işlemiş olduğu savaş suçlarını konu alan iddianame taslağının sunumu yapılacak ve oluşturulacak mahkemenin de çerçevesi tartışmaya açılacak.Mahkemenin Eylül ayında duruşmalarına başlamasının hedeflendiği öğrenilirken, iddianamenin bu mahkemeye sunulacağı ifade edildi. Russell Mahkemeleri olarak bilinen Vietnam'da Amerika Birleşik Devletleri tarafından işlenen savaş suçlarını araştırmak amacı ile kurulan mahkemelerin model alınacağı yargılamada mahkeme bir karar da verecek.

RAPORDA NE YAZIYOR
Barış Derneği tarafından hazırlanan konuyla ilgili raporda şu ifadelere yer verildi:
"Sorumluların yargılama taleplerinin hayata geçmesi, yargının bağımsızlığının büyük oranda ortadan kalkması, meclisin sayısal ağırlığının suçlanan kişilerin siyasi partisinde olması nedeniyle şimdilik oldukça zor gözükmektedir. Ancak ifade edilmelidir ki; her gün artan ve doğruluğu kanıtlanan bu iddiaların, artık toplumdan gizlenemez hale gelmesi, suçlularda açık bir tedirginlik yaratmaktadır.İktidarlarını sağlama alma gayretlerinin kaçınılmaz nedenlerinden biri de, işlenmiş olan bu ağır suçların hiçbir zaman peşlerini bırakmayacağının onlar tarafından da bilinmesidir.


Re'sen ya da yapılacak şikâyetleri dikkate alarak bu suçları soruşturarak, giydiği cüppenin hakkını verecek cumhuriyet savcılarının ve yargılayacak yargıçların bulunmadığı düşünülemez. Bu kapsamda hukukçuları göreve davet ediyoruz.
İnsanlık tarihine kara leke olarak geçecek suçlardan ve ülkemizin de alet edildiği utançtan kurtulmak, aynı suçların işlenmesinin önünü açan tüm nedenleri ortadan kaldırmak ve şimdiye kadar işlenmiş suçların cezasını kesmek için, Suriye halkına sınırdan bomba, silahgeçiren değil, dostluk ve barışı getiren bir ülke olmak için tüm barışseverleri ve Türkiye halkını bu suçların takipçisi olmaya çağırıyoruz."

RUSSELL MAHKEMELERİ NEDİR
Genellikle Russell Mahkemesi olarak anılan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi İngiliz filozof Bertrand Russell'ın önderliğinde Vietnam'da Amerika Birleşik Devletleri tarafından işlenen savaş suçlarını araştırmak ve dünyaya duyurmak amacı ile kuruldu.


Mahkeme, 1966'da kurulmuş, oturumları ise 1967 yılında Stokholm ve Kopenhag'da yapılmıştır. 18 ülkeden temsilcilerden oluşan Russel Mahkemesi uluslararası alanda büyük ilgi görmüş ve yankı uyandırmış olmasına karşın Amerika Birleşik Devletleri'nde önyargılı ve gösteri amaçlı bir oluşum olarak algılanmış ve görmezden gelinmeye çalışılmıştır. Mahkeme üyeleri genellikle sol görüşlü barışseverlerden oluşmaktadır. Mahkeme'de Vietnamlıların yanı sıra Amerikalı askerlerin de ifadelerinden yararlanılmıştır.__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-


Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.