Konu: 555 k
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.05.16, 21:19   #2
alamancı
Tam Üye

alamancı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2013
Konular: 132
Mesajlar: 239
Ettiği Teşekkür: 234
Aldığı Teşekkür: 845
Rep Derecesi : alamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzel
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Cevap: 555 k

555K; 5 Mayıs 1960 tarihinde, Ankara'da, Demokrat Parti aleyhtarı öğrencilerin yaptığı protesto eylemi. Adını 5. ayın 5. günü saat 5`te Kızılay'da gerçekleşmesinden alan eylem "1908 Meşrutiyet'in ilanından sonra ilk defa askerle sivilin bir araya geldiği bir topluluk" cumhuriyet tarihinin ilk "sivil itaatsizlik" eylemi olarak da anılır.

27 Mayıs, günü geçmiş, muhalefete izin vermeyen ve en önemlisi, ülkemizi Amerikan emperyalizmine peşkeş çekmeye yeltenen bir iktidarın, demokratik muhalefete tahammül edemediğinin iyice ortaya çıkması üzerine, silahlı kuvvetlerin, halktan gelen tepkiyi uygulamaya koymasıydı. 27 Mayıs, bir grup darbeci subayın komplosu değil, bizzat halkın iradesinin hayata geçirilmesiydi.

Demokrat Parti, iktidarının son günlerinde iyice sertleşmeye ve hoşgörüsüzleşmeye başlamıştı. Muhalefete karşı kurulan Vatan Cephesi’ne (sözde) katılanlar her akşam saatlerce radyoda okunuyordu. O zamanlar tek kanallı bir radyo vardı ve devletin kontrolü altındaydı. Yayınlanan listelerde kuşların, bebeklerin, hatta köpeklerin bile adının olduğu söylenir.

Bu ve benzeri girişimlerle, halk “biz” ve “onlar diye birbirine düşman iki kampa ayrılmak isteniyordu. Bu gün yaşananları anımsatmıyor mu size de? Bu gün de halkı layik ve müslüman, halktan ve elit, Sabetaycı vb. diye etiketliyorlar

Basın sansür altındaydı. Son günlerde bir çok gazete, sütunları boş yayınlanır olmuştu. Adnan Menderes mecliste “biz istersek hilafeti geri getiririz” gibisinden sözler söylüyordu. 18 Nisan 1960 günü Demokrat Parti’nin, TBMM’de kendi milletvekillerine olağanüstü yetkiler veren ve CHP’yi kapatmayı hedefleyen “Tahkikat Komisyonları“nı gündeme getirmesi üzerine, İsmet İnönü söz aldı ve “suçluların telası içindesiniz…” diye diye konuşmaya başladı. İşte bu konuşması sırasında, iktidarın tuttuğu yolun çok tehlikeli olduğunu anlatarak “böyle giderse sizi ben bile kurtaramam” diye onları uyardı.

Ne yazık ki öyle devam ettiler ve bütün çabalarına rağmen onları, gerçekten de, İsmet Paşa bile kurtaramadı.

**
Tarih tekerrür eder mi?

Gezi parkı olayları AKP'yi neden çok telaşlandırmış,olağanüstü şiddet tedbirleri almaya yöneltmişti?

Acaba tarihin tekerrür ettiğini mi düşündüler? 555 K olayını mı hatırladılar.

Şimdi de aynı dizinin tekerrür etmesi bekleniyor. 27 Mayıs'ın '555K' eyleminin benzeri olarak sahneye konulan karşı kitle eylemi sonrası için geri sayıma başlayanlar herhalde vardır. '555K' eyleminden 22 gün sonra askerler yönetime el koymuştu 1960'ta.
__________________
alamancı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz alamancı'in Mesajına Teşekkür Etti.