Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.05.16, 01:59   #1
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 68
Konular: 667
Mesajlar: 3,605
Ettiği Teşekkür: 58112
Aldığı Teşekkür: 8465
Rep Derecesi : nurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisi
Ruh Halim: Cap Canli
Thumbs up Suda Yaşayan Bazı Zararlı Bakteriler Ve ÖzellikleriSuda Yaşayan Bazı Zararlı Bakteriler Ve ÖzellikleriVIBRIOVibriolar yeryüzünde sularda ve su çevrelerinde en yaygın bakterilerdir. Vibrio cinsinde otuzun üzerinde tür bulunmaktadır, fakat insanlar için en önemli tür ‘Vibrio Cholerae’ dır ve bu tür; kolera hastalığı etkenidir. Koleranın rezervuarı insandır ve ara konakçısı yoktur. Bulaşmada şehir sularının, depolanan suların önemli yeri vardır.

Vibriolar sporsuz, gram negatif, fakültatif anaerob bakterilerdir. Çok hareketlidirler.Vibrio Türleri

  • Vibrio Cholerae:
Koleraya sebep olur ve ölüme yol açabilir. Su kaynaklarına bulaşarak içme suyundan veya çiğ deniz ürünlerinden insana geçer.

  • Vibrio Parahaemolyticus:
Tüm dünyada limanlarda bulunan bir bakteridir. Kolerayı taklit edebilen, kendi kendine sonlanan gastroenteritlere yol açar. Kışın sayısı azalır, ilkbaharda suların ısınmasıyla sayısı artar. Çiğ ve az pişmiş deniz ürünlerinin tüketimiyle ilgili besin zehirlenmelerine yol açar. Ayrıca liman çevresinde yaralanmalar sonunda yara enfeksiyonları yapar.

  • Vibrio Alginolyticus:
Yine bir liman vibriosudur. Yara, kulak, göz gibi deniz sularıyla temas eden barsak dışı bölge enfeksiyonlarına yol açar.
Vibrio Vulnificus: Laktozu fermente eden bir liman vibriosudur. İnsanlarda kızarıklık ve şişkinlikle seyreden yara enfeksiyonlarına veya halsizlik-ateşle seyreden ölümcül olabilen hastalıklara sebep olabilir.SHIGELLA


Shigella türleri tüm dünyada basilli dizanteriye yol açan etkenlerdir. Yalnızca insanlar bu bakterilerin doğal konağı ve rezervuarıdır. Basilli dizanteri tüm dünyada yaygın olarak görülmektedir. Temiz su kaynaklarına bulaşan Shigella, suların kullanılmasıyla bulaşabileceği gibi, böcek ve sineklerle mekanik olarak da insana bulaşabilir.


Shigellalar, gram negatif, kapsülsüz ve fakültatif anaerob bakterilerdir.

Shigella Türleri

  • Shigella Dysenteriae
  • Shigella Flexneri
  • Shigella Boydii
  • Shigella SonneiMYCOBACTERİUMYine su ortamında yaşayan Mycobacterium türleri insanlarda hastalığa sebep olur. En önemli türleri Mycobacterium Marinum ve Xenopi’dir. 37 ˚C sıcaklığa kadar hızlıca üreyebilir. Balıklarda da ‘Tuberculosis’ e yol açabilir.


Mycobacterium Türleri
  • Mycobacterium Marinum:
Deniz, yüzme havuzu, akvaryum ve doğal su kaynakları ile çeşitli balık türlerinden izole edilen M. Marinum insanlara; çoğu kez yüzme havuzu ve doğal su kaynaklarında yüzerken, derideki önemsiz bir çizikten girer. Balık temizlerken kılçık batması, veya balık tutarken olta iğnesinin batması da bulaşmasına sebep olabilir. Ayrıca yetersiz klorlanmış yüzme havuzları da bakterinin üremesi için uygun ortamlardandır. Mycobacterium Marinum, su granuloması denilen hastalığın etkenidir. Yol açtığı enfeksiyon, genellikle el parmakları, kol, dirsek, diz kapağı bölgelerinde mor renkli deri altı nodülü halini alır. Su, banyo muslukları, su tankları gibi alanlarda sık rastlanan, doğada yaygın bulunan bir bakteridir. M. Xenopi, klinik ve radyolojik olarak klasik tüberküloza benzeyen, yavaş ilerleme gösteren, kronik olayları meydana getirirler.

kaynak.. odevarsivi.com
__________________
En büyük zenginlik,
Sıhhat ve afiyette olmaktır...


İstanbul - 0RH pozitif -1949

Balıkçı Reisi: Nuri Deniz
(Kimya ve İşletme müh.)
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.