Konu: Ateizm
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.06.16, 00:24   #84
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 102
Ettiği Teşekkür: 4231
Aldığı Teşekkür: 6221
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ateizm

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi İlya Mesajı göster
Yahu biraderim iyi, has, güzel yazıyorsunda teist tiplerin çoğu derken örneğin ben Allahın var olduğuna vede Hz. Muhammedin onun kulu vede elçisi olduğuna inanıyorum put vede putperestlikten bahsetmişken bildiğim kadarı ile putları kabede önce Hz. İbrahim sonrada Mekkenin fethinde Hz. Muhammed yıkıp kırmıştır. Yani bana göre yaratıcı emretmiş ve resul putları yok etmiştir vede Yunus Emre neguzel söylemiştir ...

Yaratılanı sev yaratandan ötürü diye... Kısacası sev demiş tap dememiş.

Ayrıca ben yaradana korkumdan dolayı değil korktuğum hadiselerden dolayı sığınıyorum.

Bu konuyu çok takip ettim vede yazmaktan uzak durmuştum ilk ve son mesajımdır.

Hadi bakalım herkese keyifli paylaşımlar.

Put, ibadet edilen ,tağut, değer verilen, varsayılan şeyler... Mesela sevdiğimiz kişiler, değer verdiğimiz nesneler bizim için birer put olabilir. Asla laf söyletmeyiz ona. Allah da bir sözcükten ibaret. Sen içine ne koyarsan içi o oluyor.

Peygamber Allahın kelamını konuşuyor ise; sen ve ben Allahın kelamını konuşmuyor muyuz? Madem sonsuz, o zaman her kelam mushaf'tır...

Neyse fazla bulandırmayayım. İnançlar kişiye özeldir. Tarde'ın "taklitle" ya da Bandura'nın Sosyal öğrenme kuramıyla açıklayacak olursak, genel de öğrenilirler ve kişilerin idraklarıyla şekillenir.
Sevgi, benim için sevgi dir. Korku da korkudur. Her iki duyguyu yaşayan ve isim veren insandır. Allah'a da Allah ismini veren insan zaten. İnsanın dışında ne balina kendine verilen ismin farkında, ne de aslan. Her türlü kavramı kendince anlamlandıran, öğreten ve aktaran insan. Yoksa Allah ne eşeğin umurunda ne de kedi köpeğin...