Konu: Ateizm
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.06.16, 02:15   #94
Rosebud
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 572
Mesajlar: 3,935
Ettiği Teşekkür: 11999
Aldığı Teşekkür: 13822
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Ateizm

Öncelikle şu iyilik kavramından vazgeçelim çünkü ateistlerle inananlar arasındaki fark hangisinin daha iyi olduğu ile ilgili değil nitelikle ilgili bir konudur, o nedenle iyilik yapmak kavramı bu karşılaştırma için doğru bir yol değil.
Onun yerine, her ikisinin de hangi koşul ve şartlarda ahlâk değerlerine sahip olduklarını konuşmalıyız.
İnanan insanların ahlâki değerlerini inandıkları din şekillendirir yani bir ahlâki örgüye, şebekeye sahip olbilmeleri için bir takım telkine, yönlendirilmeye ve yüce bir makamdan gelen bir ödül/ceza sistemine ihtiyaç duyarlar, sahip oldukları değerler cennet, huri vs. gibi vaatlerin kalıplaştırılmış karşılığıdır; bunu yaparsan şöyle olursun, şunu yaparsan böyle olursun gibi... Kısacası bir menfaat ilişkisi söz konusudur, bu açıdan ticari bir anlaşmaya benzer.
Bir ateistin ahlâki değerleri ise kendiliğinden ve bilgecedir...
Meselâ bir ateist sokakta bulduğu aç ve susuz bir kediyi yüce bir makam istediği için ya da bir ödül beklentisi ile değil kendi özgür iradesi ile besler.
Aç bir insanın halinden oruç tutmasa da anlar,
Meselâ Aziz Nesin'i tüm gelirini Nesin Vakfına harcatan motivasyon ilâhi kaynaklı değil kendi öz vicdanıdır.
Ateist; bir dilenciye sadaka verirken cennete gideceğim hesapları yapmaz, ahlâkı; sistematik ve monoton birtakım kurallara ya da beklentilere göre değil vicdanında yaşar...
Örnekleri çok çeşitlendirebilir genişletebilirim ama uzun lâfın kısası ateistin Tanrı'sı kendi vicdanıdır, din nedir diye kendisine sorulan Muhammed'in, iyi ahlâktır diye cevapladığı din, böylesine kendiliğinden saf bir vicdanı, inanmadığı için es geçip takdir etmeyecekse ateist olmamak için hiç bir sebep yok demektir.
__________________
Si la vie est cadeau.
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.