Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.06.16, 19:07   #1
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 68
Konular: 667
Mesajlar: 3,605
Ettiği Teşekkür: 58112
Aldığı Teşekkür: 8465
Rep Derecesi : nurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisi
Ruh Halim: Cap Canli
Thumbs up Evsel Atık Prosedürü

Evsel Atık Prosedürü
1. Evsel atık diye tabir edilen çöplerde genelde adından da anlaşılacağı gibi evlerden, ofislerden ve iş yerlerinden çıkan tıbbi açıdan halk sağlığını direk etkilemeyen fakat atımı doğru yapılmayan, saklanması doğru yapılmayan her çöp gibi evsel atıklarda doğru prosedürlerde saklanmadığı ve atılmadığı zaman insan sağlığını direk etkiler ve tehlike içerir. Evsel atıklar mavi veya siyah büyük boy çöp torbalarına konularak yine evsel atıklar için ayrılmış çöp konteynerlerine konularak muhafaza edilirler. Çöp konteynerlerinin muhafaza edilmesi gereken yer ise çöp merkezleridir. Bu bölümler soğuk hava ile soğutularak çöplerin kokmaması ve muhafazası sağlanır. Evsel atıkların torbalanması sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar;

a. Cam atıklar bu torbaya konmaz.
b. Tıbbi atıklar ve sharpbox’lar bu torbaya konmaz.
c. Kum, çimento, harç gibi inşaat malzemeleri bu torbaya konmaz.
d. Sıvı atıklar bu torbaya konmaz. (Eğer, sıvı atık az ise 2 torbaya geçirilerek çöp merkezine götürülürken ve atım sırasında patlamaması ve delinmemesi için artı çevreye zarar vermemesi için bu yöntemle atılır.)
e. Torbayı sınırından fazla doldurulmaması ve ağzının çok sıkı bir şekilde bağlanması gerekir.
f. Ağır çöplerin torba sayısı olarak fazlalaştırılıp, bölünerek atılması.

2. Evsel atıkların atılmasında ve saklanmasında yukarıda yazılı hususlara dikkat edilmesi çevre ve insan sağlığı açısından önem taşır.

3. Dolan torbalar en kısa zamanda çöplerin atım süresine kadar muhafaza edileceği noktalara götürülmelidir.

4. Torbaların bağlanması sırasında torbada oluşacak havanın giderilmesi için bağlama sırasında üst bölgeden havası alınarak torba bağlanır ve bu şekilde atılır. Aksi durumda şişkin torbalar hem saklamada fazla yer kaplayacaktır, hem de sıkışmadan dolayı patlayabilir. Böyle durumlarda çöpler kötü bir görüntü ve sağlıksız bir ortam yaratır.

kaynak
__________________
En büyük zenginlik,
Sıhhat ve afiyette olmaktır...


İstanbul - 0RH pozitif -1949

Balıkçı Reisi: Nuri Deniz
(Kimya ve İşletme müh.)
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.