Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.06.16, 23:00   #23
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,850
Ettiği Teşekkür: 4447
Aldığı Teşekkür: 6635
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İslam Öncesi Arap Yarımadası

Enam 76, 77, 78 ‘inci ayetlere bir bakalım ;
Gece onun üzerini örtünce, (gece olunca) bir yıldız gördü. “Bu benim Rabbim.” dedi. Fakat kaybolunca, “Kaybolup gidenleri sevmem.” dedi.

Ay’ı doğarken görünce: “Benim Rabbim bu.” dedi. Fakat kaybolunca: “Eğer Rabbim beni hidayete erdirmezse, mutlaka dalâletteki kavimden olurum.” dedi.

Güneşi doğarken görünce: “Bu benim Rabbim, bu daha büyük.” dedi. Fakat kaybolup gidince: “Ey kavmim ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.” dedi.
Kısaca İbrahim peygemberin Allah’ı bulması böyle anlatılır…


Zamanında İbrahim peygamberi takip edenler saabilik adında bir din oluşturmuşlardır. Saabilerde namaz, sünnet, hac, güsul abdesti, abdest vb islam ritüelleri benzer bir şekilde uygulanır. saabiler islam kaynaklarında inançlarını yitirmemiş eski müslümanlar olarak geçerken, din bilimciler saabi inancına dayanarak islam dininin temellendirildiğini savunurlar.


Saabilik, Şamanizm gibi, ilk Tek Tanrılı din olan Güneş Kültü dininin, yüce Tanrının Sembolü olarak kabul ettiği Güneşi, Tanrının kendisi yerine koymuş bir inanış biçimidir. Saabiler, başta Güneş olmak üzere, yedi yıldıza tapınırlardı. Bunlar, en yüce tanrı olan Güneş tanrısı "Şamaş", onun dişil yönü olarak kabul edilen Ay tanrıçası "Sin", ve diğer vasıflarının temsilcileri olan Merkür tanrısı "Nabu", Venüs tanrısı "İştar", Mars tanrısı "Nergal", Jüpiter tanrısı "Marduk" ve Satürn tanrıçası "Ninutra" idi. Saabiler, bu tanrı ve tanrıçaların yanı sıra, Hermes'i, Pisagor'u, Orfe'yi de birer yarı tanrı olarak görmüşlerdir. Ayrıca İslamiyetten önce Arap yarımadasında da var olan Saabilikte Namaz kılma, oruç tutma, kurban kesme ve kutsal yerleri ziyaret etme, yani hac gibi ibadet tarzlarının yanı sıra, her namaz öncesi abdest alma gibi adetler hep vardır.
Ayrıca güneş kült’ü içerisinde İslam öncesinin Mekke’sinde, “putataparlar” diye adlandırılan bir topluluğun ibadetleri arasında “oruç” da vardır. Güneşe ayarlı bu gelenek en büyük tanrı olan güneş tanrısına yaranmak adına güneşe ayarlı olarak yapılırdı.

Elbette ki bu gelenek tek tanrı inancı benimseyen İslam İle devam etmiştir.
Orucun Ortadoğu coğrafyası ve güneş kültü ile alakalı olmasından dolayı Kuruplarda nasıl oruç tutulabileceğine dair tek bir hadis ya da ayet yoktur..

Kaynak
Sabiilik nedir? Sabiilik hakkında bilgi - Türkçe Bilgi
İslam İbadetlerinin ve Uygulamalarının Kökeni | Tanrı Var Mı?
Turan Dursun, bkz Din Bu 2
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.