Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.06.16, 04:26   #4
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 68
Konular: 667
Mesajlar: 3,605
Ettiği Teşekkür: 58112
Aldığı Teşekkür: 8465
Rep Derecesi : nurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisi
Ruh Halim: Cap Canli
Thumbs up Cevap: Leydi Godiva'nın Hikayesi ve Röntgenci Tom

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Leydi Godiva'nın Hikayesi
Tarihte “Ekmek yoksa pasta yesinler” diyen Fransa Kraliçesi “Marie Antoinette
”nin yanında Godiva gibi Leydiler de olmuşlardır. İsmet Özel “Amentü” şiirinde Godiva’dan bahseder. Ancak 1998 Dünya Kupası sırasında, ünlü futbol spikeri Andy Gray'ın defansın ileri çıkarak yapayalnız bıraktığı kaleci için kullandığı "Lady Godiva bile ondan daha fazla örtünmüştü’’ esprisinin bu konuyla bağlantılı olabileceğini düşünüyorum...

Öyle ya da böyle Lady Godiva yürüyüşünü tamamlamış ve Kont da vergileri kaldırmak suretiyle mert adamlığını kanıtlamıştır.

İnançlı Hıristiyanlar Lady Godiva'nın azizeliğinden şüphe duymuyor ve efsanenin odağından saptırılmasından rahatsız.

Çıplaklık içermesinden dolayı cinsel dürtülerin ister istemez devreye gireceğine iman eden Freudçu bakış açısına göre; gözetlenen, kadın/pasif/sergileyen/utanan, gözetleyen ise, erkek/aktif/seyreden/cezalandırılandır ve bu olay bilinçaltında yatan dürtülerden kaynaklanmaktadır.

Doğal olarak Röntgenci Tom'a verilen ceza da Oedipus efsanesinde olduğu gibi hadımlaştırmayı sembolize etmektedir!

Olayın bilimsel magazin kısmını bir yana atıp, gerçekten bilimsel yansımalarını görelim:

Bu efsaneden mülhem psikolojide exhibitionism (teşhircilik) hastalığına, ‘’apodysophilia’’ yanı sıra Lady Godiva Sendromu da deniyor.

Batıda sık sık gündeme gelen çıplak protestoların kökeninde Lady Godiva'nın "fedakarlığının" yattığını inkar edilemez. Batıda siyasal ve sosyal eşitsizlikleri çıplaklıkla protesto eden gruplar Lady Godiva’ya göndermede bulunur ve adaletsizliğe isyanını vurgular.

Protestocular ne kadar azize ruhludur, ne kadar teşhircilik hastasıdır tartışılır ama onların neden soyunarak protestoyu tercih ettiği genellikle medyada hiç yer bulmaz! Medya için önemli olan teşhir edilecek vücutların nasıl daha estetik ve yayınlanabilir güzellikle görüntülenebileceğidir!

Eskiden meme uçları ve avret mahalli için siyah bantlar kullanılırdı. Photoshop çıktı siyah bantlar tarihe karıştı.

Orta İngiltere’nin batısında yer alan ve ülkenin 9. büyük şehri olan Coventry haklı, medyanın yaklaşımlarını umursamaksızın hâlâ Lady Godiva’yı hayırla anar.
1678 yılından beri düzenlenen festivalle her sene Lady Godiva Yürüyüşü yapılır. Öyle ki bu festival bölge için Paskalya'dan sonra en önemli ikinci dinsel bayrama dönüşür zamanla.

Bazen 1854 yılında olduğunda gibi kendilerini "çağdaş Godiva" ilan eden bazı meslek erbaplarının yürüyüşe gölge düşürdüğü görülüyor. Çırılçıplak bir kadının, pandomim yaparak şehri boydan boya gezmesi dindar ahaliyi isyan ettirir. Dindarlara tepki için şehrin bütün fahişeleri çırıl çıplak yürümeye yeltenince de Piskopos isyan eder.. Yaşanan gerilimler sonrası festival sekiz sene kesintiye uğrar...

1974 yılında ise Lady Godiva, at yerine motosiklet üstünde boy gösterince "gericiler" yeniden ayaklanmış! Vs. Vs.
Lady Godiva 2012 Londra Olimpiyatlarına da damga vuracak. Bisikletçiler yaklaşık bir yıldır, harıl harıl ‘’Godiva Awakes" (Godiva’nın uyanışı) adlı gösteriye hazırlanıyor. Zamane atları olarak görüldüğünden olacak 50 bisikletlinin gücüyle hareket edecek 10 metre yüksekliğindeki Lady Godiva heykeli Covnetry’den Londra’ya yüzbinlerce kişinin katılması beklenen yolculukla getirilecek.

Dünya çapında pek çok mühendislik fakültesi, özellikle de askeri mühendislik kurumları kendilerine maskot olarak Lady Godiva’yı seçiyor. Lady Godiva'nın batıda, ‘’Mühendislerin Leydisi’’ olarak görüldüğü aşikar.

İngiltere’deki mühendislik fakültelerinde başlayan eğilimin zamanla, Kanada ve ABD’deki fakülteleri etkilediği dikkat çekiyor. Ama nasıl bir bağlantı kurulduğunana dair, işin içyüzünü çözecek bilgi kırıntısı bile bulamadığını itiraf edeyim.

Şu günlerde Lady Gaga'nın gölgesinde kalsa da Lady Godiva Batıda pek çok kraliçeden, prensesten ve halk kahramanından daha ünlü. Kimine göre azize, kimine göre teşhirci de olsa ününden bir şey kaybetmiyor.

Festivaller dışında Lady Godiva'nın adı bir göktaşına verilmiş, onu konu alan 4 film çevrilmiştir. Pek çok heykeli dikilmiş, onu tasvir eden objeleri üretilmiş pek çok şarkıda yer almıştır. Hatta dünyaca ünlü çikolata markası olmuş ve onu satın alan Türk Şirketi vasıtası ile İsmet Özel'in mısrasındaki kadının kim olduğunu Türk halkı öğrenme şansı bulmuştur!
Kaydet
.............................................

Kitap olsa dahi...Bu kadar uzun yazı okunabilinir mi?
__________________
En büyük zenginlik,
Sıhhat ve afiyette olmaktır...


İstanbul - 0RH pozitif -1949

Balıkçı Reisi: Nuri Deniz
(Kimya ve İşletme müh.)
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.