Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.06.16, 20:27   #1
Gülümsün
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1754
Mesajlar: 10,081
Ettiği Teşekkür: 54514
Aldığı Teşekkür: 38169
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Hala Sultan Tekkesi

Hala Sultan Tekkesi Kıbrıs'ın en ünlü tekkesidir. Larnaka'da Tuz Gölü yakınlarında bulunan, Kıbrıs'ın yedinci ve onuncu yüzyıllar arasında Emevi halife Muaviye'nin gönderdiği İslam (Arap) askerlerince adaya düzenlenen seferler sırasında Muhammed peygamberin halası ve süt annesi olan Hala Sultan’ın (Ümmü Haram) vefat ettiği noktada, M. 647-649 yılları arasında inşa edilmiştir.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde, özellikle 18. yüzyıldan itibaren padişah ve kıdemli devlet erkanı tarafından bakım ve onarımı üstlenerek, eklenen yapılarla bir külliyeye dönüştürülmüş olup, tekke şeklinde anılmaya devam etmektedir. Birleşmiş Milletler ve diğer bağışlarla Tekkenin islahatı yakın dönemde tamamlanmıştır. Türbeyle ilgili, üzerinde havada asılı duran siyah bir göktaşı efsanesi vardır.
Kıbrıs Türk Müslümanları tarafından kutsal bir yer olarak tanılan cami, bütün Müslümanlar tarafından da, çağdaş laik kaynaklara göre, saygı değer olarak tanınmaktadır. Kıbrıs'ın çevere ve kültürel zenginlikleri ile ilgili bir değerlendirmede, Tennessee Üniversitesinde kıdemli Fulbright bilgini olan Profesör George E. Bowen, alıntısında Hala Sultan Tekke'sine Müslümanlar için dünyanın üçüncü en kutsal yeri olarak hitap etmiştir. Kıbrıs'daki Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Kıbrıs idaresinin Antikalar Dairesi dahil, bu görüş başkalarınca da tekrarlanmıştır. Diğerlerince dördüncü en kutsal yer olarak tanımlanır. Mevkiin bölünmüş adanın Yunan gayri-Müslim tarafında kalması sonucu, mevkiye ziyaretler çok yoğun değildir.

Osmanlı döneminde, Larnaka sahillerinden geçen Osmanlı bayraklı gemiler bayraklarını yarıya indirip, Hala Sultan'ı selamlamak için top ateş ederlerdi.


Kaydet
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.