Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.06.16, 18:50   #36
alamancı
Tam Üye

alamancı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2013
Konular: 132
Mesajlar: 239
Ettiği Teşekkür: 234
Aldığı Teşekkür: 845
Rep Derecesi : alamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzelalamancı gerçekten güzel
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Cevap: Yaşar Nuri Öztürk Hayatını Kaybetti
Yaşar Nuri Öztürk.

Deizm hakkında yazdığı yeni kitabıyla ilgili röportaj veren Öztürk,aşırı dindar insanların bir zaman sonra yozlaştıklarını iddia ederek “Deistler, dinciliğin bütün kötülüklerine, rezilliklerine rağmen Allah’a inançlarını koruyan samimi mü'min insanlardır. Tarihin en namuslu, en ahlaklı, en üretken adamlarıdır. Atatürk de Deist’tir. Hem namuslu hem de Allah’a imanı olan adam başka bir yere gidemez” dedi.


DEİZM NEDİR?

Deizm veya Yaradancılık, mantık ve doğal dünyaya dair gözlemlerin kaynağını oluşturduğu; dini bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alan, bu sebeple vahiy ve benzerine dayalı tüm dinleri reddeden tek Tanrı inancıdır.

Kehanetlerin, mucizelerin, dini dogmaların, demagojilerin ve kaynağı ilahi ilan edilen dinlerin reddinden dolayı peygamberler, kutsal kitaplar, sevap, günâh, ibâdet, dua, vahiy, melek, cin, şeytan, cennet, cehennem, ahiret ve kader gibi kavramların bu inanışta yeri yoktur.

***
Başka bir yazısında şöyle diyor:

Kur'an penceresinden baktığınızda önemli bir gerçek var: Resmi mabedi olan bir din Allah'ın dini olmaz. Ve tüm hayatı bir büyük ibadete dönüştüremeyenler de Allah'ın gerçek kulu olamaz.

Mabet başkadır, resmi mabet başkadır.

resmi mabet: (cami, kilise, havra vs.)

İslam'ın büyük vicdanlarından Bistamlı Báyezid'e (ölm. 261/875) sordular: ‘‘Kábe'yi ziyarete neden gitmiyorsun?’’ Elini kalbinin üstüne koyarak cevap verdi Báyezid: ‘‘Tanrı, o sizin dediğiniz eve, yapıldığı günden beri hiç girmedi, ama bendeki şu evden, yapıldığı günden beri hiç çıkmadı. Siz esas bu evi kutsal tutun!’’

Allah ile aldatan zihniyet, mabet duvarları dışında kulluk olamayacağını sinsi oyunlarla kitleye sürekli telkin eder. Çünkü Allah ile aldatma oyununun sonuç vermesi için, aldatılmak istenenlerin organize bir biçimde belirli mekánlarda toplanıp telkin ve denetim altına alınmaları gerekir. Bu iş için en ideal yer ise duvar-mabettir.

İslam, bütün yeryüzünü mabet kabul etmiştir. ‘‘Doğu da batı da Allah'ındır; yüzünüzü nereye dönerseniz Allah oradadır.’’ (Kur'an, Bakara, 115) Bu Kur'ansal ilkeye dayanarak Hz. Peygamber, ‘‘Bütün yeryüzü benim ümmetim için mescit ve temiz kılınmıştır’’ diyor.

Kur'an bir büyük mabet tanıtmıştır insanlığa. Bir mabet ki tavanı gök kubbe, seccadesi tüm dağlar, ovalar, çöller ve denizler... Bu büyük mabette toprak post, Allah dosttur. Bu büyük mabette aracısız, lidersiz, haraçsız ve huruçsuz ibadet edilir.

Ehlibeyt ve sahabe katili Emevi dinciliği şunu istiyordu: Halk camilere dolup ahiret yatırımı yapsın; yönetenlerin icraatını eleştirmeye yeltenmesin. Bugünkü dinciliğin bol bol cami yapması, yaptırması bunun içindir. Bu anlayış onlara, fikir ve siyaset babaları olan Emevilerden miras kalmıştır. Dinciliğin sahiplendiği en büyük miras Kur'an ve Peygamber öğretisi asla değildir; Emeviliğin bıraktığı saltanat zihniyetidir. Bu iyice bilinip gereği yapılmadan dinciliğin tahakkümünden, yani ülkeleri cehenneme çevirmesinden kurtulmak söz konusu edilemez; edilirse bu, ahmakça bir aldanışın ifadesi olur.

"Cami, insanı dinden-imandan çıkarır; İslam'dan uzaklaştırır."

**

Buraya kadar okuduklarınız sizlere ters geliyor,değil mi? içinizden olmaz böyle bir şey diyorsunuz,hatta bazılarınız "bu adam dinsizmiş" dahi diyorsunuzdur.
Daha bunlar bir şey değil buna benzer ne fikirler var hepsi de sade Türkiyede değil bütün islam alemindeki kalıpların dışına çıkan,dincilerin insanları kandırıp rant sağlamak için kullandıkları yalan,dolan ve safsataları alt üst eden yüzlerce yazısı vardır.

Bu adamı anlayacak insan Türkiye'de sayılıdır yıllarca çimento torbaların üzerindeki Arapça yazıları kesip öpüp saklayan bir toplumdan Kuran'ı İslamı anlamayı beklemek büyük bir hezeyandır allah rahmet eylesin Tütkiyede Kuran'ı İslamı anlayan bir kaç kişiden biri idi.

Adam 50 küsür yılını Kur'an a ve onu millete anlatmaya adadı. Birçok insan onun sayesinde Kur'an ı okudu, ve hatta dinden çıkacakken onun sayesinde kafasındaki hastalıklı düşüncelerden kurtulup imanını kurtardı. Bu adam Kur'an ın ilk yorum katılmamış mealini yaparak insanlara verdi. Diğerlerini sayma gereği şimdilik duymuyorum.

Her yazısında ve programında sadece ve sadece Kur'an ve Hz.Peygamber'i örnek almamız gerektiğini söylerdi.

Türk milleti ve tüm islam alemi Yiğit bir savaşçısını kaybetti,Allah gani gani rahmet eylesin, kabri nur mekanı cennet olsun.
__________________
alamancı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz alamancı'in Mesajına Teşekkür Etti.