Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.06.16, 12:00   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 6012
Mesajlar: 25,874
Ettiği Teşekkür: 100811
Aldığı Teşekkür: 141712
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Araçtayken Bir Şey Okuduğumuzda Neden Midemiz Bulanır?


Araçtayken bir şey okuduğumuzda neden midemiz bulanır?


Hepimizin başına gelmiştir. Hareket halindeki bir araçtayken kitap, gazete, dergi okurken ya da telefonla uğraşırken zaman zaman midemiz bulanır. Peki, neden midemiz bulanıyor? İşte bunun bilimsel bir açıklaması var Mide bulantısı sorununu yaşamayanımız yoktur. Kimimiz otomobilde kimimiz otobüste kimimiz ise uçak ve vapurda bu sorunla karşılaşırız. Peki, bunun neden olduğunu hiç düşündünüz mü?


Bir insanın bulunduğu yeri belirlemesi için beynin görme, dokunma duyusu, iç kulak ve kendi tahminleri gibi farklı kaynaklardan gelen bilgileri birleştirmesi gerekir. İç kulak özellikle önemlidir, çünkü iç kulakta hem açısal hem de doğrusal hareketi algılamayı sağlayan duyular bulunur.


Çoğu durumda bu kaynakların sağladığı bilgiler birbirlerini doğrular. Hareketin yarattığı mide bulantısı, bu bilgilerin birbirlerini doğrulamadığı durumlarda söz konusudur. Zihindeki mekân kavramı karışır, mide bulantısı ve kusma oluşur.

Hareket halindeki bir arabanın arka koltuğunda oturmuş kitap okuduğunuzu düşünün. Yerinizde sabit oturuyorsunuz, gözleriniz kitaba dikilmiş, görüş alanınız arabanın içi ile sınırlı.

Ancak, araba tümseklerin üzerinden geçip, virajlara girip hızını arttırdıkça ya da azalttıkça kulaklarınız gözlerinizle anlaşmazlık içine düşer.


Böyle bir durumda mide bulantısı oluşmasının nedeni de budur. Eğer mideniz bulanırsa, okumayı bırakıp, camdan dışarı bakın. Bu durumda, midesi bulanacak en son kişi arabanın şoförüdür. O sadece işitme, görme ve dokunma duyularının sağladığı doğru bilgiye sahip olmakla kalmaz, ayrıca arabayı kullanan kendisi olduğu için, dönüşleri, hız artış ya da azalışlarını önceden bilebilir. Şoför, konumu itibariyle hareket tahminlerini arabanın gerçek hareketine göre ayarlayabilir.

Kaynak: Biliyomuydun.com

__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.