Konu: Evlilik
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.08.16, 19:16   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Evlilik

EVLİLİK
Değişmez ve şaşmaz reçete, iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta, varlıkta yoklukta, karşılıklı destek olunacağına, sadakatten ayrılmayacağına, çıkmaz ya totodan, piyangodan para çıktığında ilk iş eşini boşamayacağına, evin içindeki sorunları işyerine taşıyıp konsantrasyon bozukluğuna sebep olup verimsiz kalmayacağına, iş yerinde yaşadığı sorunları eve taşıyıp gereksiz yere eş ve çocukları yaşanan olumsuzluklardan hissedar yapmayacağına söz vererek iki kişinin cinsellik dahil hayatı beraber götürmeye verilen sözle başlayan yaşamın adı evliliktir..


Göz açıp kapayıncaya kadar ömür su gibi akıp geçmiş, ilk imzayı attığımız tarihten bu yana 50 yılı evlilik denilen akitle geride bırakmışız 4 yaşayan çocuk 11 torun bizden sâdır olmuş.. Evlilik müessese ise burada hem mastır, hem ihtisas yaptık, doçentlik ve prof.luk payesine eriştik mi? Bunun için bir şey diyemem akit ile ahde vefa birleşti felç olan eşimi yeri geliyor sırtımda yeri geliyor kucağımda taşıyarak tedavisini sürdürüyorum.. Sonuç ne olur? Tanrı bilir! Ama biz hastalıkta sağlıkta diyerek ceht ile verdiğimiz sözün arkasındayız..


Evlilik paylaşmak demek, azıda çoğu da, güzeli de, çirkini de birlikte yaşanan hayatın bağışladığı olumlu olumsuz ne varsa paylaşmaktır.. Bu günkü tarih ile hasta hanede şahit olduğum bir vaka ve bir eşin saygısızca, fütursuzca canı ile uğraşan eşinden usanç duyduğuna ve eşi o haldeyken aşağılamaya devam eden bir kendini bilmez bu yazıyı bana yazdırmış oldu..


Bizim anladığımız evlilikte eşlerden biri diğerine biat etmez, eşlik başka şeydir eşe kul köle olmak, yönetmek veya yönetilmek başka şeydir. İki ayrı karakter, farklı iki ruh ve beden, asgari müşterek denilen olayda fikir birliği, ama tabir caiz ise renler ve zevkler tartışılmaz. Perihan hanım pembeyi seviyor diye Muhsin bey pembeyi sevmek zorunda değildir.. Veya Nuri bey siyah seviyor diye Nurhayat hanım siyah sevmek zorunda değildir..


Günümüzde flört var, ötesinde sözlülük, ötesinde nişan ve sonrasında kılı kırk yararak verilmesi gereken bir karar ile evlilik olması gerekirken, düzeyli birliktelik ve sonrasındaki başkaları ile birliktelik, bunlar ancak magazin haberleri kahramanlarının yaşam biçimidir..
Yaşamın her anını, birlikte yaşanan ne kadar zaman varsa hepsini cicim aylarına çevirmeyenler, evlilik akdinde yaya kalırlar..
Ünlü betekar Yesari Asım Arsoy bir şarkısında diyor ki; “Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır..”
Sevmenin sevilmenin, iltifatkar olmanın ne yaşı ne evlilik yılının önemi vardır..
01.08.2016/Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.