Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.08.16, 10:48   #1
Redwine
İzindeyiz ATAM

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3697
Mesajlar: 17,960
Ettiği Teşekkür: 73083
Aldığı Teşekkür: 67341
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Kalpaklı Atatürk | Yılmaz Özdil


Sene 1979.
TBMM bahçesine dikilmek üzere Atatürk anıtı yarışması açılıyor. 200'den fazla heykeltıraş katılıyor, yedi proje finale kalıyor. Jüri tek tek inceliyor, oybirliğiyle birinciyi belirliyor. Hatta, eseri birinci seçilen heykeltıraşa müjde veriliyor, sizin eseriniz kazandı deniyor, heykeltıraş havalara uçuyor, akşam ailece televizyonun karşısına kuruluyorlar, gururla haberleri seyrediyorlar ama, o da ne, birinci denilen eserin ikinci olduğu açıklanıyor, heykeltıraş kulaklarına inanamıyor. Vaziyet ertesi gün anlaşılıyor. Meğer… Jürinin yetkisi üzerinde “onur jürisi” ayağıyla bir jüri daha var, onur jürisinde genelkurmay başkanı Kenan Evren var. Kenan Evren projelerin sergilendiği TBMM salonuna geliyor, jüri üyeleri “işte birinciliğe layık gördüğümüz eser bu, sizin de onaylayacağınızı tahmin ediyoruz, bakın projedeki Atatürk sanki Kuvayi Milliye Destanı'ndan çıkmış gibi” diyor. Vay sen misin bunu diyen… Kenan Evren'in suratı asılıyor, “bu heykel komünist işi, Atatürk'ü bunlar hep kalpaklı yapar, bunu katiyyen kabul etmem” diyor, kestirip atıyor! Netice itibariyle, Kurtuluş Savaşı'nın sembolü kalpaklı Atatürk heykeli ikinciliğe indiriliyor, papyonlu Atatürk heykeli birinci ilan ediliyor.

*

Kalpaklı Atatürk heykeli, bizzat Kenan Evren tarafından veto edilen heykeltıraş kim biliyor musunuz?

*

Akp tarafından heykellerine adeta savaş açılan Mehmet Aksoy!

*

Şimdi dönüp dolaştılar…
Mehmet Aksoy'un dediğine geldiler.
Kalpaklı Atatürk'e sarıldılar!
Kenan Evren'in yasakladığı kalpaklı Atatürk'ü Yenikapı mitinginde dalgalandırdılar.

*

Halbuki…
Kalpaklı Atatürk'e bizzat asrın liderimiz itiraz ediyordu.
Üç sene önce, 2013'te “milli iradeye saygı” mitinginde “yasalara uygun olan Türk bayrağını biliyorsunuz, bunun dışındaki bayraklar Bayrak Yasası'na uygun değildir, bayrağımızın üzerinde herhangi bir logo, işaret olmayacak, balkonlarınıza yasalara uygun bayrağı asın, üzerinde herhangi bir sembol olmayan Türk bayrağı asın” diyordu.

*

Üç sene sonra, 2016'da “hakimiyet milletindir” mitinginde “kalpaklı Atatürk bayrağı” kullanıldı!

*

Ve, sıkı durun… Üzerinde kalpaklı Atatürk fotoğrafı bulunan bayrağın mucidi kim biliyor musunuz?

*

İzmir!

*

Evet… Üzerinde kalpaklı Atatürk fotoğrafı bulunan bayrağın
ismi “İzmir bayrağı”dır. Bayrakçılık sektöründe “İzmir bayrağı” diye geçer. Gidin bir bayrakçıya, İzmir bayrağı var mı diye sorun, bunu verirler.

*

Çünkü… Üzerinde kalpaklı Atatürk fotoğrafı bulunan bu bayrak, tarihte ilk kez, 2006 senesinde, Atatürk'ün 125'inci doğumgünü vesilesiyle, İzmirli bayrakçılar tarafından icat edildi. Hatta, o sene 9 Eylül'de İzmir Ticaret Odası tarafından 100 bin adet yaptırıldı, vatandaşa dağıtıldı, bu hadiseden sonra tüm Türkiye'ye yayıldı.

*

Ne diyelim, kaderin cilvesi dedikleri bu olsa gerek…
Bir taraftan Mehmet Aksoy'la aynı çizgiye geleceksin, öbür taraftan İzmir bayrağını göndere çekeceksin.

*

Yakında, yalakaları kovalayıp, asrın liderimizin uçağına Sözcü yazarlarını davet ederlerse, şaşmayın gari!


__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.