Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.08.16, 15:59   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5985
Mesajlar: 25,808
Ettiği Teşekkür: 100654
Aldığı Teşekkür: 141522
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart CHP, Başbakan’a SÖZCܒyü Sordu


CHP, Başbakan’a SÖZCܒyü sordu

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Başbakan Binali Yıldırım’a SÖZCÜ gazetesine karşı "Neden ayrımcılık yapıldığını" sordu.
Pekşen, Başbakan Yıldırım tarafından yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, THY uçaklarında SÖZCܒnün dağıtılmamasını ve kamu ilanlarının verilmemesini eleştirdi. Pekşen’in önergesi şöyle:

“Anayasanın 28. maddesine göre, basın hürdür, sansür edilemez… Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır. Yine Anayasanın 29. maddesinde yer alan “haber, düşünce ve kanaatlerin serbestçe yayımlanmasını engelleyici veya zorlaştırıcı siyasal, ekonomik, malî ve teknik şartlar koyamaz” hükmüne rağmen, Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerine karşı bizzat yürütme organının etkisiyle ayrımcılık yapılmaktadır. Meydanlarda sürekli kardeşlik, birlik, dayanışma vurgusu yapılmasına rağmen, demokrasinin çok önemli bir dayanağı olan medyaya yönelik yapılan ayrımcılık, dağıtımından, kamu ilanları verilmemesine kadar değişik açılardan devam etmektedir. Anayasa halkın özgür bir biçimde haber almasına ve haber, düşünce ve kanaatlere serbestçe ulaşmasına hükmetmesine rağmen, halen THY uçaklarında Sözcü ve Cumhuriyet gibi gazetelerin dağıtılmaması, kamu ilanları verilmemesi çok ciddi bir Anayasal hak ihlalidir. Bu çerçevede

1)-Türkiye genelinde en fazla satış yapan Sözcü ve Cumhuriyet gibi gazetelerinin THY uçaklarında halen dağıtılmamasının sebepleri nelerdir?

2)-En fazla satış yapan bir gazeteye kamu ilanı verilmemesinin sebepleri nelerdir?

3)-En fazla satış yapan bir gazeteye ulusal bayramlarda kutlama ilanı verilmemesinin sebepleri nelerdir?

4)- En fazla satış yapan bir gazeteye kamu ulusal açılışlarıyla ilgili ilan verilmemesinin sebepleri nelerdir?

5)-Bazı gazetelere karşı, dağıtımının engellenmesi, dağıtımında ayrımcılık yapılması ve kamu ilanları verilmemesiyle yapılan ayrımcılık ne zaman son bulacaktır?

6)- Anayasaya göre “Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır” hükmüne, ne zaman işlerlik kazandırılacaktır?”

Kaynak
__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.