Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.08.16, 16:04   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9274
Mesajlar: 31,927
Ettiği Teşekkür: 106732
Aldığı Teşekkür: 165356
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Guggenheim Müzesi, Bilbao (İspanya)

Guggenheim-Museum, Bilbao - Spanien

Guggenheim Müzesi, Bilbao (İspanya)
Guggenheim Müzesi Bilbao, İspanya'nın Bask Ülkesi bölgesinde, Bilbao şehrinde bulunan, modern sanat müzesidir. 11.000 m² alana yayılan müze, ABD'li bir vakıf olan, Solomon R. Guggenheim Vakfı'nın beş müzesinden biridir.


Tıpkı kıvrılınca daha çok yük taşıyabilen bir kağıt gibi, müzenin duvarları da ağırlığını taşıyabilmesi için kıvrımlı bir yapıdadır. Müze, Bilbao şehir merkezinde, Nervión Nehri'nin kenarında bulunur. Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi bir mimar olan Frank Gehry tarafından tasarlanan ve 1997 yılında tamamlanan bu bina yapısöküm tarzı stili ile ünlüdür. 4 yıl süren inşaat, planlanan bütçe sınırları ve takvimi içinde tamamlanmıştır. Konstrüksiyon önce CATIA ile hesap edilmiştir.


Açılışda yıllık 600.000 olarak beklenen ziyaretçi sayısı her yıl bu rakamın üstüne çıkmıştır. 2007 yılındaki onuncu yıldönümünde onmilyoncu ziyaretçisini karşılayan müzenin yıllık konuk sayısı 1 milyon civarındadır ki bunun % 60 kadarı yurt dışındadndır. Müze Bilbao'nun ve tüm Kuzey İspanya bölgesinin şüphesiz büyük bir kültürel zenginliği olmasının yanında ayrıca birkaç binlik istihdam sağlaması açısından ekonomik bir de başarıdır.Bilbao Kentinin Modernleşmesinin Simgesi

New York, Venedik gibi Dünya’nın çeşitli bölgelerinde müzeleri bulunan Solomon R. Guggenheim Vakfı’na bağlı olan modern sanatlar müzesinde, kalıcı ve geçici olarak 20. yüzyıl çağdaş sanat örnekleri sergilenmekte. Bask bölgesinin en gelişmiş ve zengin şehri olan Bibao, İspanya’nın en önemli sanayi şehirlerinden biridir. Guggenheim; limanın ve fabrikaların domine ettiği ve ilk bakışta sıkıcı gözüken şehirde yenilenmenin sembolü olmuştur. Büyük ölçüde titanyumdan inşa edilen yapı, endüstriyel havasıyla şehrin mevcut ruhunu, akıl almaz, modern mimarisi ile de değişimi çok güzel yansıtmaktadır.


Spinnenskulptur Guggenheim
(Mimar Frank Gehry)


Örümcek Heykeli Guggenheim (Mimar Frank Gehry)


Guggenheim Müzesi Bilbao’nun mimarı, günümüzün en ünlülerinden Frank Gehry’dir. Hayal ettiği binalar, aynı zamanda büyük mühendislik başarılarıdır, çünkü denenmemiş formlarda yapılarıyla ünlüdür. Diğer ünlü yapıları arasında Walt Disney Konser Salonu ve Prag‘daki Dans Eden Ev de bulunmaktadır. Eyfel‘in bile yapıldığı sırada Paris’liler ve sanat eleştirmenleri tarafından yerden yere vurulduğu düşünülürse, Bilbao Guggenheim Müzesi, mimari camiadan şehirlilere herkesi tatmin etmiştir. Balık figürlerine takık olan mimar için, eski liman bölgesinde yapılan yapının da balığa benzemesi hiç sürpriz olmamıştır.


Skulptur Puppy (Welpe), Jeff Kohns vor dem Gebäude
Müzenin şehir üzerinde turistik dolayısıyla ekonomik olarak yarattığı etki “Bilbao etkisi” ya da “Guggenheim etkisi” olarak anılmaktadır. Pek turist çekemeyen bir şehir olan Bilbao’da müzenin yapılmasından sonra önemli bir turizm devrimi yaşanmıştır. İlk 3 yıl içinde müzeyi 4 milyon kişi ziyaret etmiş, müze 100 milyon € kâr elde etmiştir. Bu da müzenin tüm inşa masraflarını rahatlıkla karşılamıştır. Ne güzel, yap, değer kat, kâr et. Bilbao Guggenheim Müzesi örneği özellikle çok fazla tarihi değeri olmayan şehirler için önemli bir gelişim örneği olmaktadır.Bilbao’nun meşhur müzesinde her ay bir cuma akşamı enfes bir etkinlik yapılmaktadır; “Art After Dark”. Müze etkinliğe özel olarak gece 22.00 – 01.00 arası açık olur ve önemli DJ’ler eşliğinde hafif kafa salınımlarıyla sergileri gezmenizi sağlar. Bu büyüleyici mekanı gezerken sarhoş olup deli gibi dans etmek büyük bir lükstür. Saat 1’den sonra parti, şehrin en büyük kulübü “Fever”a taşınır. Bilbao’ya gitmek isterseniz, buradan etkinlik tarihlerini kontrol edip denk getirmeye çalışabilirsiniz.

Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.