Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.08.16, 17:19   #1
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 68
Konular: 667
Mesajlar: 3,605
Ettiği Teşekkür: 58112
Aldığı Teşekkür: 8465
Rep Derecesi : nurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisi
Ruh Halim: Cap Canli
Thumbs up Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek Lisans Nedir?
Türkçesi yüksek lisans; İngilizcesi ise ‘master’ olan bu akademik eğitim seviyesi, kişinin lisans eğitimini aldığı dalda ya da onunla ilişkili, onu besleyen başka bir disiplin üzerinde yaptığı yüksek öğrenimdir. Bu öğrenimin geçerli ve bilimsel olarak kabul edilebilir olması ise, öğrenim süresi sonunda sunulan bilimsel bir çalışma olan ‘tez’in, bir bilim jürisi tarafından onaylanması ile mümkündür.
Yüksek lisans eğitimi ikiye ayrılır: Tezli Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans.
Tezli Yüksek Lisans, temel olarak; akademik bilgilere erişim ve bilimsel çalışma yapılmasını amaçlarken, Tezsiz Yüksek Lisans ise daha çok mesleki eğitime ağırlık vermektedir. Yüksek lisans yapmaya karar vermişseniz, lisans eğitiminizin devamı olan bölümlere yönelebileceğiniz gibi kendi branşınızı dolaylı yoldan destekleyen bir anabilim dalı seçerek inter disipliner bir yol izleyebilirsiniz. Yüksek lisans eğitimine başlamak için öncelikle, “ALES” adı verilen Akademik ve Lisansüstü Eğitim Sınavı’na girmeniz gerekmektedir. Bu sınav, Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır ve bu sınavdan aldığınız puan, yüksek lisans için başvurduğunuzda ilk belirleyici etken olmaktadır.

Her üniversitenin ve her bölümün talep ettiği ALES puanı, birbirinden farklıdır. Bazı bölümler 55 puanı yeterli bulurken, bazı bölümler için 70 puan bile yeterli olmamaktadır. Puan ve tercihlerle ilgili en sağlıklı bilgiye, her üniversitenin kendi web sitesinden ulaşılabilir.
Yazar: Elif Tep
__________________
En büyük zenginlik,
Sıhhat ve afiyette olmaktır...


İstanbul - 0RH pozitif -1949

Balıkçı Reisi: Nuri Deniz
(Kimya ve İşletme müh.)
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.