Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.08.16, 00:43   #1
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 68
Konular: 667
Mesajlar: 3,605
Ettiği Teşekkür: 58112
Aldığı Teşekkür: 8465
Rep Derecesi : nurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisi
Ruh Halim: Cap Canli
Thumbs up Bumerang Nedir? Nasıl Geri Döner?

Bumerang Nedir? Nasıl Geri Döner?Avustralya’ da yerli bir kabile kullanmıştır. Amaçları da avlanmak ve spordur. Aborijinler olarak adlandırılan bu yerli grup çok eski çağlardan beri geri dönen bumerangı kullanıyorlardı. Zaten İngilizcesi ” boomerang ” olan bu aletin adı Aborijinlerden gelir. Nitekim bu kıtanın kendine özgü adlandırmalarının çoğu bu kabilenin kelime kullanımlarından türetilmiştir. Hatta kanguru isminin bir hayvan türüne verilmesinin öyküsü de ilginçtir. Bu kıtada yaşayan kanguruları gören yabancılar, bu hayvanların isimlerini sormuşlar ve Aborijinlerden kanguru yanıtını almışlardır. Oysa Aborijinlerin kullandıkları dilde kanguru, ” bilmiyorum ” demektir.

Geri dönmeyen bumerangların kullanımı da yaygındır. Endonezya, Mısır, Hindistan, Amerika gibi bölgelerde eski çağlarda kullanılmıştır. Geri dönenlere oranla çok daha büyüktür. Savaşlarda ve avlanmada kullanılmıştır. O yüzden etkisini arttırmak için de üzerinde zaman zaman oynamalar yapılmıştır. Aborijinlerin kullandıklarında ise uzunluk en fazla 80 cm.’ ye çıkabiliyordu. Ayrıca oldukça hafiflerdi ve ortalama 300-400 gr. ağırlıkları vardı. Bumerangın uçları kül ile ısıtılır ve öyle şekil verilirdi.

Yere paralel olarak fırlatılır ve 15 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir. Eğer herhangi bir ucu yere çarparsa yarıçapı 50 metreye kadar ulaşabilen bir daire çizerek geri döner. Ayrıca hızı çok daha fazla artar. Bu dönüşü aerodinamik kaldırma kuvveti ve üç eksene uyguladığı topaç etkisi sağlar. Bu etkiye Aborijinlerin, deneme yanılma yoluyla ulaştığı tahmin ediliyor. Geri dönmeyen bumerangların kuş avlama prensibi kuşu vurmaya ve düşürmeye yöneliktir. Ancak geri dönen bumeranglarda kuş ile fiziki temas söz konusu değildir. Çünkü bumerang havadayken yerde gölgesi oluşur ve bunu gören kuşlar bu gölgeyi yırtıcı kuş gölgesi zannederler.

Dolayısıyla kurtulmak için yere doğru bir hamle, dalış yaparlar. Daha önceden ağaç aralarına kurulmuş tuzaklara yakalanırlar. Günümüzde ise bumerang, araç olarak kullanıldığı bir spor dalı olarak varlığını sürdürmektedir. Farklı kategorileri vardır ve geri dönebilenleri kullanılır.

Bumerang hakkında çok yaygın bir yanlış vardır. Her bumerang atıldıktan sonra geriye dönmez. Tarihsel kullanımına bakıldığında geri dönen bumerangları yalnız Avustralya’ da yerli bir kabile kullanmıştır. Amaçları da avlanmak ve spordur. Aborijinler olarak adlandırılan bu yerli grup çok eski çağlardan beri geri dönen bumerangı kullanıyorlardı. Zaten İngilizcesi ” boomerang ” olan bu aletin adı Aborijinlerden gelir. Nitekim bu kıtanın kendine özgü adlandırmalarının çoğu bu kabilenin kelime kullanımlarından türetilmiştir. Hatta kanguru isminin bir hayvan türüne verilmesinin öyküsü de ilginçtir. Bu kıtada yaşayan kanguruları gören yabancılar, bu hayvanların isimlerini sormuşlar ve Aborijinlerden kanguru yanıtını almışlardır. Oysa Aborijinlerin kullandıkları dilde kanguru, ” bilmiyorum ” demektir.

Geri dönmeyen bumerangların kullanımı da yaygındır. Endonezya, Mısır, Hindistan, Amerika gibi bölgelerde eski çağlarda kullanılmıştır. Geri dönenlere oranla çok daha büyüktür. Savaşlarda ve avlanmada kullanılmıştır. O yüzden etkisini arttırmak için de üzerinde zaman zaman oynamalar yapılmıştır. Aborijinlerin kullandıklarında ise uzunluk en fazla 80 cm.’ ye çıkabiliyordu. Ayrıca oldukça hafiflerdi ve ortalama 300-400 gr. ağırlıkları vardı. Bumerangın uçları kül ile ısıtılır ve öyle şekil verilirdi.

Yere paralel olarak fırlatılır ve 15 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir. Eğer herhangi bir ucu yere çarparsa yarıçapı 50 metreye kadar ulaşabilen bir daire çizerek geri döner. Ayrıca hızı çok daha fazla artar. Bu dönüşü aerodinamik kaldırma kuvveti ve üç eksene uyguladığı topaç etkisi sağlar. Bu etkiye Aborijinlerin, deneme yanılma yoluyla ulaştığı tahmin ediliyor. Geri dönmeyen bumerangların kuş avlama prensibi kuşu vurmaya ve düşürmeye yöneliktir. Ancak geri dönen bumeranglarda kuş ile fiziki temas söz konusu değildir.

Çünkü bumerang havadayken yerde gölgesi oluşur ve bunu gören kuşlar bu gölgeyi yırtıcı kuş gölgesi zannederler. Dolayısıyla kurtulmak için yere doğru bir hamle, dalış yaparlar. Daha önceden ağaç aralarına kurulmuş tuzaklara yakalanırlar. Günümüzde ise bumerang, araç olarak kullanıldığı bir spor dalı olarak varlığını sürdürmektedir. Farklı kategorileri vardır ve geri dönebilenleri kullanılır.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ
__________________
En büyük zenginlik,
Sıhhat ve afiyette olmaktır...


İstanbul - 0RH pozitif -1949

Balıkçı Reisi: Nuri Deniz
(Kimya ve İşletme müh.)
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla