Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.08.16, 20:57   #60
Rosebud
Uzman Üye

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 435
Ettiği Teşekkür: 8501
Aldığı Teşekkür: 10088
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Polisler Artık Başörtüsü Takabilecekler

Sevgili @İlya öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben başörtüsüne karşı falan değilim, benim babaannem de teyzem de eşarpla başını örterdi, sürekli olmasa da zaman zaman anneannemin de kullandığını bilirim ancak inan bir kez bile niye örtüyorsunuz demek aklımın ucundan bile geçmedi, senin es geçtiğin bir nokta var o da; türban ile baş örtüsü arasındaki açık fark...
Başörtüsü senin de dediğin gibi geleneksel bir şey, zaten kimsenin onunla derdi olduğunu düşünmüyorum olamaz da ama ya şu tek saç telinin bile görünmesini engelleyen türban!..
O, ortaçağa ait belli bir şer-i ideolojik görüşün kıyafete yansımasından başka bir şey değil yani bir formadır türban.
Türkiye'nin islâmcılaştırılması projesi asıl olarak 1980 darbesinden sonra başlar ki SSCB'ye karşı oluşturulan yeşil kuşak projesinin Türkiye ayağıdır...
Kenan Evren bizlere, kafasında Şapkası, elinde bastonu ile yeni Atatürk imajı çizerken Fethullah Gülen 80 darbesi için 200 yıldır beklediğimiz fırsat diyordu, o nedenle bu örnek öncelikle Kemalistler darbecidir diye lânse eden yandaş yalakalara ithaf olunur.
1980 darbesinden sonra üçgen başörtüsü dediğimiz başörtüler türedi, hani şu; ucu mantoların neredeyse beline kadar uzanan örtünme şekli, daha sonra türban çıktı ortaya...
Türbandı başörtüsüydü derken bir baktık ki çarşaf çıkıverdi sahneye, eskiden tek tük gördüğüm çarşaf bugün neredeyse olağan hale geldi, nereye baksam çarşaflı birilerini mutlaka görüyorum.
Şimdi en son dikkatimi çeken şey ise gözleri dahi kapalı, elleri eldivenli çarşaflılar görüyorum...
Bu iş nereye gidiyor sence!
İşin medeniyet kısmına gelince...
Örtünmeyi, medeniyet, özgürlük ve demokrasi olarak ele alırsak, Suudi Arabistan, İran, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve bilûmum Arap ülkelerinin medeniyet ve demokraside bırakın bizim, Amerika ve Avrupa'nın da önünde olduklarını, adeta üçtuklarını önermemiz gerekir...
Oysa gerçekler öyle değil.
Hiçbir giysi başlıbaşına medeniyet ya da medeniyetsizlik sembolü olamaz neticede bir bez parçadsıdır, asıl medeniyetsizlik örtünmenin medeniyet ve demokrasinin göstergesi olduğunu sanmaktan geçer, aynı şekilde kıçını başını açmak da medeniyet sembolü olarak kabul edilemez, medeniyetin sembolü ve kriteri ölçülü olmaktır, akıldır, mantıktır, türbandan ne kadar hoşlanmıyorsam insanların göbek deliklerini gösterdikleri kıyafetler giymesinden de hoşlanmıyorum.
Yaşam tarzı diyorsun...
Hayır, başı açık şekilde günümüz modern kıyafetlerini giymenin, yaşam tarzı adı altında dar ideolojik bir kalıba sokıulmasını reddediyorum, bilâkis dar ideolojik kalıp olan türbandır, o nedenle başı açıklığın, varoluş sürecinin insanı getirdiği; damıtılmış, spontan, yani kendiliğinden, doğal bir son hali olduğunu söylüyorum hep,
zamanı kimse kendi ideolojik görüşleriyle geriye doğru işletemez, bu akıntıya kürek çekmek gibidir, günümüz dünyasında hurafelere yer yok ve türban takarak ya da genel olarak söylersek örtünerek inançlı olduğunu zannetmek, zannettirmek düpedüz hurafedir, herşeyden önce Tanrı'yı kandırmaya çalışmaktır.
Son olarak her zaman söylediğim gibi özgürlük kavramının doğasına terstir örtünmek...
Özgürlük bilâkis saçların rüzgârda savrulduğunu hissetmektir.

Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar,
Rüzgar ise kapitalisttir, zayıf olanı yıkar.
Ernesto Che Guevara
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.