Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.08.16, 19:18   #1
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 68
Konular: 667
Mesajlar: 3,605
Ettiği Teşekkür: 58112
Aldığı Teşekkür: 8465
Rep Derecesi : nurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisi
Ruh Halim: Cap Canli
Thumbs up Mite (Toz Akarı) Nedir? Yapısı, Nasıl beslenir? Nasıl İlaçlanır?

Mite (Toz Akarı) nedir - nasıl beslenir - nasıl ilaçlanır - yapısı
Mite tozlu olan her ortamda bulunabilen bir haşeredir. Mite(toz akarı) canlıların deri döküntüleri, kıllar gibi organiklerle beslenir. Mite haşeresi insan ve hayvan bedeni üzerinde bolca bulunur. Mite gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Toz akarı büyüteç ve mikroskopla ancak görülür. Mitenin 150 kadar türü bulunur. Mite canlısı 8 bacaklıdır. Mite'nin ağız parçaları kesicidir. Mite haşeresinin gözleri körelmiştir, bakıldığında yok denecek kadar küçüktür. Mite günde ortalama 20-30 top dışkı bırakır. Mite ev içlerine hayvanlarla, eşyalarla her şeyle gelebilir. Mite insanlarda astım ve bronşit hastalığına ve alerjik hastalıklara neden olur. Astım çocukluk döneminden insanda yer eden bir hastalıktır. Astım solunum yolu hastalığıdır. Mite'nin neden olduğu astım hastalığı solunum güçlüğüne neden olur ve ölüme sebebiyet verebilir. Mite olan insanda iğne gibi batmalar görülür. Mite halk arasında değişik isimlerle bilinir; toz akarı, mayt, mitenin diğer isimleridir. Mite evde tüylü olan, toz toplayan nesleler arasında bolca bulunabilir. Mite yattığımız yataklar içerisinde de bolca olabilir. Evinizi ve eşyalarınızı bolca havalandırın.

Akar - Mite - Toz Akarı - Mite ilaçlama


Mite (toz akarı) nerelerde yaşar?
Mite (mayt) tozlu, nemli ortamlarda yaşamayı sever. Mite ev içerisinde halı, battaniye, pelüş oyuncak, daha fazla olarak yattığımız yatakların içerisinde yaşar. Periyodik olarak mite ilaçlaması yaptırmak sizi mite ve diğer haşerelerden korur.

Mitenin (mayt) zararları nelerdir?
Mite insanlarda tehlikeli hastalıkların oluşmasında etkilidir. Mite insanlarda astım ve bronşit hastalıklarının oluşmasına neden olur. Bu hastalıklar tehlikeli hastalıklardır, ölümlere neden olur.

Mite nasıl ilaçlanır?
Mite canlısı ilaçlaması kokulu, kokusuz sıvı ilaçlama yöntemi ile yapılmalıdır. Mite (toz akarı) iç alanlarda her yerde bulunabilir, bu sebeple evinizin her yerini ilaçlama yaptırmanız en doğru uygulamadır. Mite ilaçlaması püskürtme yöntemi ile yatak, yorgan, halı, dolap her yere yeterli miktarda uygulanmalıdır.

Mite nasıl beslenir?
Mite evlerin içerisine yerleşir ve insanların, hayvanların deri döküntüleri, kıl gibi organiklerle beslenir. Mite nem ve tozun olduğu her yerde bulunur. Mite (mayt) olmasını engellemek için evinizi sık havalandırın, periyodik olarak evinizi ilaçlama yaptırın.

Mite (toz akarı) nedir?
Mite tozlu olan her ortamda bulunabilen bir haşeredir. Mite (toz akarı) canlıların deri döküntüleri, kıllar gibi organiklerle beslenir. Mite haşeresi insan ve hayvan bedeni üzerinde bolca bulunur. Mite gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Toz akarı büyüteç ve mikroskopla ancak görülür. Mitenin 150 kadar türü bulunur. Mite canlısı 8 bacaklıdır.Kaynakça
__________________
En büyük zenginlik,
Sıhhat ve afiyette olmaktır...


İstanbul - 0RH pozitif -1949

Balıkçı Reisi: Nuri Deniz
(Kimya ve İşletme müh.)
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti