Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.09.16, 20:55   #1
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Yaş: 68
Konular: 667
Mesajlar: 3,605
Ettiği Teşekkür: 58112
Aldığı Teşekkür: 8465
Rep Derecesi : nurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisinurideniz34 muhteşem birisi
Ruh Halim: Cap Canli
Post Öpücükler Bebeği Hasta Edebilir Mi?

Öpücükler Bebeği Hasta Edebilir Mi?Minik canlarımız çocuklarımıza genellikle sevgimizi öpücüklerle gösteriyoruz. Fakat özellikle çocuklarını dudaklarından öpen ebeveynlerin bu davranışlardan kesinlikle kaçınmalıdırlar. Bundaki en büyük neden ise bu masum sevgi dolu öpücükler çocuklarda kalp zarı iltihabı, sarılık ve menenjite kadar olmak üzere ciddi komplikasyonlara sebep olabiliyor.

Bebekler öpülür ancak bu öpücükler mümkün olduğunca küçük ve yüz çevresinden uzak olmalı. Bebeğinizin saçlarından öpün. Masumiyet hep kalsın.

Öpünce bebekler hasta olur. Evet ne yazık ki bebeklerimiz hasta olur. Halk dilinde ‘’öpücük hastalığı’’ olarak bilinen ‘’enfeksiyöz mononukleoz’’ genellikle EBV, nadiren de olsa CMV nedeni ile oluşan viral bir hastalık olarak nitelendirilmektedir.

Öpmekle hastalık bulaşır mı? Eğer ki enfeksiyöz mononukleoz hastalığı olur ise bu hastalığın özgün bir tedavisi yoktur. Çocuklar dinlenmezse ve bol bol sıvı almaz ise bu öpücük hastalığı çeşitli komplikasyonlara neden olabiliyor.

Eğer ki karaciğer tutulumu olur ise sarılığa dönüşebilir. Dalak yırtılması ya da büyümesi olabilir. Sinir sistemi etkileyerek menenjit olabilir. Akciğerleri tekiler ise zatürre olabilir. Eğer kalbi çevreleyen zarı etkiler ise buradaki zarın iltihaplanmasına neden olabilmektedir. İşte bu nedenlerden dolayı öpücük hastalığında erken teşhis yaşamsal öneme sahiptir.

Öpücük hastalığı 2 ile 4 haftalık kuluçka dönemlerinden sonra belirti vermektedir. Sıklıkla ateşlenme, boğaz ağrısı, baş ağrısı, bademciklerde büyüme ve bazı zamanlarda bademcikler üzerinde beyaz iltihap alanları, boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde lenf bezlerinde büyüme, cilt döküntüsü bu belirtiler arasındadır.

Bu virüsün çocuğunuza bulaşmasını istemiyorsanız; hastayken çocuğunuzu öpmeyin, öksürürken ve hapşırırken ağzınızı kapatın, gıdaları ağzınızda çiğnedikten sonra çocuğunuza vermeyin, diş fırçanızı çocuğunuzun kullanmasına izin vermeyin, enfekte olan nesne ve oyuncaklar ile çocuklarınızı oynatmayın.

Bu hastalığın tedavisinde antibiyotikler ne yazık ki işe yaramıyor. Hasta olan çocuğun bol bol dinlenmesi, fiziksel aktivitelerden uzak durması ve bol bol sıvı tüketmesi gerekiyor. En önemlisi ise hastalık belirtilerini fark eder etmez en yakın sağlık kuruluşundan ya da doktorunuzdan bilgi almanız, teşhisi ve tedaviyi gözetim altında yaptırmanız gerekir. Onların sağlıklı bir yaşam sürmesi için kesinlikle evde tek başınıza tedavi edebileceğinizi düşünmemelisiniz.

Yazar: Ensar Türkoğlu
__________________
En büyük zenginlik,
Sıhhat ve afiyette olmaktır...


İstanbul - 0RH pozitif -1949

Balıkçı Reisi: Nuri Deniz
(Kimya ve İşletme müh.)
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.