Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.09.16, 20:50   #11
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1175
Mesajlar: 12,210
Ettiği Teşekkür: 51080
Aldığı Teşekkür: 44532
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Fikri Sağlar: Asıl Darbe Şimdi Yapıldı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Tayyip Erdoğan'ın iktidara gelişi, kişiliği ve bugüne kadar yaşanan olayların gelişimini birlikte değerlendirildiğimde vardığım nokta maalesef bu: AKP-Amerika ittifakı.

Her konuda her zaman olduğu gibi AKP-ABD-Fetö üçlüsü örtülü ittifak halindeler, örtülü diyorum çünkü AKP-Fetö kavgası ve bir de şimdi ABD'ye Tayyip sataşmaları, olanları saklamakta dahiyane bir fikir.
Tabii sözünü ettiğin de ihtimal dahilindedir ama bana göre ittifak yanı ağır basıyor.

Tıpkı Fetö'nün 1980 darbesi için '' 200 yıldır beklediğimiz fırsat'' demesi gibi daha Darbe olduğu günün ertesinde ''Bu Allah'ın bir lütfudur'' diyen bir anlayıştan başka bir şey bekleyemem, birkaç gün önce TV'nin birinde yanılmıyorsam sağlık bakanıydı, ''11 eylül saldırısı Amerika için neyse bizim için de 15 Temmuz saldırısı odur'' diyordu... Bana kalırsa büyük bir gaftı çünkü 11 Eylül saldırılarını Amerikan derin devletinin yaptığını sağır sultan bile biliyordu''

Evet Putin elbette aptal değil ama işin bir de şu yönü var ki doğal olarak o da bu pastadan nasıl pay kaparım derdinde, üstelik hazır TC'nin başında bu kadar verici biri varken... Bana göre bu darbe girişimi ilkokul müsamerelerini andıran aslında çok basit bir oyun...
Neden mi!
Çünkü tarafların elde edeceği menfaatler akıllarımızın alacağının çok üzerinde, oyun o nedenle büyük ve sahici olmalı... Hani bir söz vardır; yalan ne kadar büyük olursa inananı da o kadar çok olur diye, işte olay tam da bu.
Şu söylenebilir: ''Bu kadar insan tutuklanmayı, darpedilmeyi, ceza evlerinde hayatlarının sönmesini, ailelerinin dağılmasını hatta ölmeyi nasıl göze alabilir de böyle bir oyuna varım der! Aptal mı bunlar!..''

Der, çünkü birincisi Fetö tipi örgütler piramit yapılardır en üstteki beyin kadro dışında aşağı inildikçe kimse gerçek amacı bilmez.
İkincisi bu piramidin beyin takımının bir iki tık aşağısında olan icracı kadronun (örneğin Akın Öztürk gibi), tutuklanıp hapise atıldığına inanacak mıyız! Hele ki oyunun bu kadar büyük olması gerekiyorsa, yani demek istiyorum ki bir takım isimlerin cezaevinin ön kapısından girip arka kapısından çıkmadığını kim garanti edebilir ya da bu süreci kim izleyebilir! Haydi izledi diyelim hangi basın yayın organları bunu söylemeye cesaret edebilir hele ki böyle bir zoraki birlik beraberlik baskısı kurulduğu ortamda!..

Bence de tam tersine bunun bir oyun olmadığına olan inanç olayları doğru bir şekilde izah etmemizi zorlaştırır tıpkı Doğu Perinçek gibi ABD'nin kaybettiğine inandırarak refleksleri zayıflatır...
Oysa ABD'nin plânları TSK'ya ÖSO ile birlikte IŞİD'i vurdurarak bilâkis tıkır tıkır işliyor sınırımızda, habere göre sınırımızdaki IŞİD varlığı yok edildi peki Esad düşmanı Terörist ÖSO, TSK eliyle nereye yerleştirilmiş olacak, asıl mesele o.
Ben yaşanan olayları o olayların etrafında yer alan ancak merkezinde bulunmayan kişilerin yağcılıktan kaynaklanan subjektif niyetlerine bağlı demeçleriyle değerlendirmiyorum.

O onu demiş, bu bunu demiş olabilir... Ağzı olan konuluyır zaten...

Neticede herkes bulunduğu pozisyona göre bir tavır alıyor ve bu tavırlardan kendi üzerinde gördüğü kişiler veya birimler karşısında bir menfaat bekliyor.

Amacı BOP ilkeleri (!) gereğine uygun olarak yapılan bir darbe girişimi ille de başarılı olacak diye bir şart olamaz. Ama darbenin başarısız olması onun sahte bir girişim olduğu anlamına da gelmez.

Asıl mesele, Tayyip' in iç politikadaki çekinceleri nedeniyle BOP eşbaşkanlığını gerektiği gibi yerine getirememesidir.

Tam da bu süreçte ABD, elinde beslediği cemaati devreye sokarak zorlayıcı olma yollarını denemiştir.

Tayyip' in artık ABD direkrifleri ile BOP eşbaşkanlığı yapamadığını görmek durumundayız. Tayyip ve AKP seçim kaybetmemek ve yargı önünde hesap vermemek için müttefik bile değiştirebilecek bir süreçtedir.

Bu darbenin AKP ve ABD işbirliği içinde bir tiyatro olarak sahneye konulduğu düşüncesi bence en kaba ''komplo teorilerini'' bile fersah fersah aşmıştır.

...

Sapına kadar gerçek bir darbe girişimi olmuştur.

Darbecilerin iktidarı neden ele geçiremedikleri ise bence ayrı bir tartışma konusudur.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.