Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.09.16, 22:25   #13
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1161
Mesajlar: 12,122
Ettiği Teşekkür: 50871
Aldığı Teşekkür: 44268
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Fikri Sağlar: Asıl Darbe Şimdi Yapıldı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
Olayların merkezinde olan kişiler ve onların söyledikleri üzerinden yapıyorum zaten değerlendirmemi, konunun mihenk noktası yukarıda yaptığım alıntıdır, Tayyip'in her ne sebeple olursa olsun BOP eş başkanlığını gerektiği gibi yapamadığı konusunda hemfikir değiliz seninle, bu noktadaki ayrılığımız doğal olarak bizleri farklı sonuçlara itiyor.
Eşbaşkanlık görevinin başarıyla devam ettiği yönünde pek çok maddi kanıt bulmak mümkün, bunun en önemlilerinden birisi , üzerinde çokça durduğum şu ÖSO ile TSK'nın birlikteliği...
Sadece bu bile başlıbaşına yeterli bir kanıttır bu görevin başarıyla devam ettiğine ve ettirildiğine dair.
IŞİD'i ÖSO ile birlikte temizlerken aslında TSK'ya ÖSO için alan açtırıyorlar, ÖSO'nun Suriye'nin içinde kendisine bir yer bulması Suriye'nin fiilen bölünmesi demektir ki ÖSO'nun zaten IŞİD'le mücadelesinin temel dayanağı elde etmek istediği toprak parçasını öncelikli olarak IŞİD'den kurtarmak.
Peki Amerika zevk için mi ÖSO'yu Suriye'nin başına musallat etmişti! Tek amacı vardı Basra körfezinden Doğu Akdeniz'e bir enerji koridoru açmak.
Bunun için Suriye'nin bölünmesine ihtiyacı var mıydı!
Elbette vardı.
O zaman, bir süredir neden bundan vazgeçmiş, Esadlı bir çözüme evet demiş gibi görünüyordu!
Çünkü başka bir plânı vardı...
İste o plânı tam da Suriye'yi Türkiye'ye böldürmekti, Tayyip bir süredir bunun için çırpınıyordu ama bir bahane bulamıyordu işte o bahane de bulundu: IŞİD
Suriyenin bölünmesi demek Türkiye'nin bölünmesi demektir ki BOP için bu da elzem.
Amerika'nın beyin tayfalarından birisi ne diyordu yıllar önce!: ''Türkiye sınırında bir Kürt devleti kurulacak bunun da hamisi TSK olacak.''
Bitmez...
Bir yazar vardı. Kitabını okudum ama adını unuttum. Netice itibarı ile proletarya diktalarının başındaki kişilerin kişiliklerinin yönetime direk olarak yansıdığını örneklerle anlatıyordu.

Elbette Tayyip proletaryadan yana bir diktatör değil. Ancak yönetim tarzı çocukluğundan beri edindiği kişilik ve kafasına doldurulanlarla bire bir kesişiyor. Netice itibarıyle o da bir diktatör. Ama onun emperyalizme uşaklık tarzı, sırtına yüklediği ayyuka çıkmıi yolsuzluklar ve kanunsuzluklar nedeniyle biraz daha farklı.

O, iktidarda kalmayı yargıdan kaçabilmenin yegane güvencesi olarak görüyor ve Türkiye' nin iç ve dış politikasına buna göre ayar veriyor.

Bu nedenle de uluslararası politikada attığı yanlış adımların kendisine seçim kaybettireceğini anladığı anda global bir şemsiyenin altından kolayca çıkıp, başka bir global şemsiye altına kolayca girebiliyor.

Putin ile geçenlerde yaptığı görüşmede basında yazdığı üzere, Şangay Birliği' ne girme önerisinde bulunmuş ve bu önerisi Putin tarafından reddeilmişti. Yani Tayyip Şangay Birliği' ne girmeye dünden hazır.

Bunun anlamı nedir?

BOP denen rezil projeye eşbaşkanlık yapmaya devam ederse, iktidarı kaybedeceği ve hem kendisi, hem ailesi ve hem de yakınları adına büyük bir risk alacağı aşikar.

Konuyu uzatmayayım; ben Tayyip' in BOP eşbaşkanlığından çoktan vazgeçmiş olduğuna kesinlikle eminim.

....

Şimdi zaten IŞİD' i besleyip, silahlandıran ve önlerine TC' nin mümkün olan tüm olanaklarını koyan Tayyip, mecburen IŞİD ile savaşmak zorunda kaldı.

ABD ise bilindiği gibi duruma göre hem IŞİD' i, hem de ÖSO' yu destekliyor.

IŞİD şimdi tüm dünya tarafından tükaka ilan edildiğinden ve Türkiye' nin de başına kanlı belalar açtığından dolayı doğal olarak ABD nezninde ÖSO' nun kullanılabilirliği daha da artmıştır. İşte tam da bu konuda Tayyip ile ABD mutabıktır. Ancak buraya Esad/Suriye ile Putin/Rusya şerhini düşmek gerekli. Tayyip, Rusya' ya yanaşmasına karşın Rusya ve Esad' ın düşman olarak gördüğü ÖSO ile yakın temas içerisinde. Tam bu ne perhiz bu ne lahana turşusu denecek bir durum. Yani yukarıda da dediğim gibi Tayyip siyaset falan yapmıyor; tamamen iktidarda kalabilmek için dansözler gibi kıvır kıvır kıvırıyor.

Öte yandan PYD' yi unutmuşun. Suriye' deki kürt hareketi unutulursa global siyasetleri anlayabilmek daha da zorlaşır.

ABD kesinlikle PYD' yi destekliyor ve bunu sadece biz değil, bütün dünya biliyor. Rusya, İran ve Çin ise kesinlikle Suriye' nin toprak bütünlüğünden yana. Yani Şangay Birliği Suriye' de Esad dışındaki tüm alternatiflere karşı.

Aslında Cerablus müdahalesi IŞİD' e vurmak bahanesiyle yapılmış ancak asıl hedefinin PYD olduğu da hemen ayyuka çıkıverdi.

Tayyip' in BOP eşbaşkanı olduğu zamanlarda PYD liderinin bu ülkeye kaç defa geldiğini ve ona nasıl bir itibar kazandırıldığını sanırım unutmuş olamayız. Ama Tayyip, BOP eşbaşkanlığından feragat edeli beri, o dost bildiği PYD' yi şimdi bombalayacak kadar Amerikan çizgisinden çıkmıştır.

Şunu bir kenara not edelim:

Tayyip 2 senedir BOP eşbaşkanı değildir ve Şangay Birliği' ne girmek için yanıp tutuşuyor. Ancak Şangay Birliği' ne girmesini de Putin reddetmişti.

Tayyip tüm oyunlarını artık iktidarda kalmak uğruna oynuyor. Bu gerçeği göremezsek hala Tayyip' in BOP eşbaşkanı olduğunu zannedebiliriz ancak bunun artık gerçekle bir ilgisi yoktur.

Muhterem bir-iki hafta önce Şangay Birliği eşbaşkanlığına da soyunmuştu ama dediğim gibi Putin reddetti.

Tayyip' in ABD ile arası kolay kolay düzelmez. Putin ise Tayyip' i kullanabildiği kadar uzaktan kullanır.

Çünkü tüm dünya Tayyip' in iktidarda kalmaya odaklandığını çok iyi biliyor.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti