Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.09.16, 12:14   #1
CeMKaN
«.. Sıla Yolcusu..»

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,717
Ettiği Teşekkür: 80030
Aldığı Teşekkür: 37415
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Trafik Cezaları ve Uyanık Vatandaşlar! | Rahmi Turan

Hükümetin bakanlarının birbirlerinden haberleri yok galiba!
İçişleri Bakanı “Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kaldırılmıştır” diyor, Maliye Bakanı ise tam tersine konuşuyor:

“Elektronik Denetleme Sistemi devam edecek ve yaygınlaştırılacaktır.”
İyi de, biz hangisine inanalım?

Maliye Bakanı iftiharla devam ediyor:
“Bu sistem üzerinden kesilen cezaların yüzde 30'unu belediyelere veriyoruz, onlar için gelir oluyor.”
Evet, iyi bir gelir olduğu için belediyeler bu EDS'leri para makinesi gibi görüyor ve tuzak olarak kullanıyor. Amaçları caydırıcı olmak ve trafik kurallarını uygulatmak değil, vatandaşı yolup para kazanmak!
Batı'da elektronik cihazlar uyarı levhalarından sonra yollara yerleştirilir. Yani sürücüler önce ikaz edilir, buna rağmen kural dinlemeyip hızlı giderlerse ceza kesilir.

* * *

İstanbul'dan memleketi Sivas'a bayram ziyaretine giden Mustafa Demir'e iki dakika ara ile 611 lira trafik cezası kesilmiş.
Merzifon'da EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) ihlalinden saat 23.45'te 199 lira, iki dakika sonra 23.47'de de 412 lira ceza yazılmış!

“Şaşkınım” diyen Mustafa Demir şöyle dert yanıyor:
“Suşehri'ne kadar 245 liralık mazotla geldim, 611 lira da ceza ödedim. Cezaya razıyım ama cezaların yüksekliği zoruma gitti. Biraz insaflı olmaları lâzım. Vur abalıya olmaz ki!”

* * *

Bazı uyanık vatandaşlar cezaları önlemenin çaresini bulmuşlar!
Aslında ahlâk dışı bir yöntem ama maalesef çok kişi bunu uyguluyor ve cezadan kurtuluyor.

Ne mi yapıyorlar?
Otoyollarda çok sayıda radar ve EDS var ve araçlar elektronik olarak denetleniyor ya… Bizim uyanıklar, cihazların sadece ön plakaları okuduğunu fark etmişler…
O zaman ne yapmışlar biliyor musunuz?
Yola çıkarken arabalarının ön plakalarını (geçici olarak) sökmüşler! O zaman araçlar hızlı da gitse, bin bir kural hatası da yapsa plakaları tespit edilemiyor ve ceza yazılamıyormuş!

Meslektaşımız Yeniçağ köşe yazarı Ergun Kaftancı ve oğlu, arabalarıyla otoyolda giderken mola verdikleri bir otoparkta 10 kadar “ön plakasız” araç görüp şaşırmışlar. Kaftancı “Biz adam olmayız vesselam” diye üzülüyor.

İÇ KARARTICI DURUM!

Basına uygulanan baskı ve gazetecilerin, yazarların gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor.
Meslek kuruluşları yaptıkları açıklamalarda “Gazetecilerin halkın dili ve vicdanı olduğunu, gazetecilerin gözaltına alınmalarının, tutuklanmalarının, halkın haber alma hakkını engellediğini ve gazetecilerin hedef gösterilerek sürecin mağduru haline getirildiğini” belirterek şöyle dedi:
“Türkiye'de medya darbe girişimine karşı çıkmış ve parlamenter demokrasinin yaşatılması için çaba harcamıştır. Ancak, darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal ilanıyla geçen günlerin sonunda kamuoyunun haber alma, gerçekleri öğrenme hakkı büyük ölçüde engellenmeye başlanmıştır.”

* * *

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Basın İş, Aydınlar Ocağı ve Türk Büro-Sen'in ortak açıklamasında;

– 200'e yakın gazeteciye gözaltı kararı çıktığı,

– Toplamda 107 gazetecinin tutuklandığı,

– Kapatılan medya kuruluşları nedeniyle 2 bin 308 gazetecinin işsiz kaldığı,

– Asılsız ihbarlarla gazetecilerin hedef gösterilmesine devam edildiği belirtildi.

* * *

15 Temmuz'dan sonra 115 gazetecinin sürekli basın kartı, 660 gazetecinin sarı basın kartı iptal edildi. Gazetecilerin yurt dışına çıkışı Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün iznine bağlandı.

Şu anda görünen tablo basın özgürlüğü açısından üzücü ve Avrupa ülkelerinden gelen haberler de iç karartıcıdır.
Türkiye'de gazetecilerin özgürce haber yapabileceği demokratik bir ortam kısa sürede oluşturulmazsa, Türkiye'nin artık özgür Batı ülkelerinin arasında yer alamayacağı belirtiliyor.

Tebessüm

GÜLLER VE EŞEKLER!

İki eşek çayırda otlayıp lâf ediyorlarmış… Biri “Şaşarım şu insanlara yahu!” demiş.

“Neden?”

“Bir bülbüldür tutturmuş gidiyorlar. Dün sabaha kadar bülbül beni uyutmadı. Ne anlarlar şunun sesinden?”
Öbür eşek onaylar biçimde başını sallamış:

“Al benden de o kadar! Çok haklısın kardeşim! İnsanlar, şu bülbülden de, gülden de ne anlarlar bilmem… Gül, gül diye kıyameti koparırlar! Ben merak edip dün bir-iki gül yedim, valla hiç tadı tuzu yoktu!”

GÜNÜN SÖZÜ
Karbon, çelik için ne ise, sabır da insan için odur!__________________

CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.