Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.10.16, 16:26   #1
nurideniz34
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 707
Mesajlar: 3,696
Ettiği Teşekkür: 58107
Aldığı Teşekkür: 8883
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Thumbs up Ön Muhasebe Nedir?

Ön Muhasebe Nedir?

Ön Muhasebe Nedir ?
Ön Muhasebe, İşletmenin günlük ticari hareketlerinden ve firmanın ticari ilişkilerinden haberdar olmak isteyen, Firma ortakları ile Firma yöneticilerine karşı yapılan muhasebedir.

Ön Muhasebe Ders Notları :
Stok takibi : Henüz satılmamış ve depoda veya ambarda bekleyen mala stok ( envanter ) denir. Ön Muhasebe de Stok girişleri, stok çıkışları genellikle ön muhasebede muhasebe programları yardımıyla tutulur.

Cari hesap takibi : Borç/Alacak ilişkisi içinde olduğumuz firmalardır. Hangi firmaya kadar borcumuz var veya Hangi firmadan ne kadar alacağımız olduğunu Ön Muhasebe program modülünde Ön muhasebede takip edilir.

Banka Takibi : Bankaya yatırılan veya bankadan çekilen paralar, ödenen çekler, yapılan veya gelen havaleler Ön Muhasebe program Modülünde Muhasebede takip edilir.

Çek/Senet Takibi : Müşterilerden almış olduğumuz Çek ve Senetler ile Satıcılara vermiş olduğumuz Çek ve Senetlerin Ön Muhasebe Program Modülünde Ön Muhasebede takibi yapılır.

Faturaların Takibi : Fatura, mal veya hizmetin teslim edildiğini veya teslim alındığını gösteren resmi belgedir. Fatura ile yapılan Mal ve Hizmet alım satımları Ön Muhasebe Program Modülünde Ön Muhasebede takibe yapılır.

İrsaliyelerin Takibi : İrsaliye mal sevkinde ve tesliminde kullanılan resmi belgedir. Henüz fatura edilmemiş ancak teslimi yapılmış mallar bu program modülünde izlenecektir.

Aylık Bordrolar : firmanın çalıştırmış olduğu personellerin ücret hesaplaması yapılır. İlgili personelin o ay içersinde kaç gün çalıştığı ne kadar ücreti hak ettiği ve bu ücretten yapılan yasal kesintiler, bu kesintilerin nereye,nasıl ve ne şekilde ödeneceğinin Ön Muhasebe Program Modülünde Ön Muhasebede takibi yapılır.

Ön Muhasebe Elemanı :

1- İşletmeye giren mal, malzeme veya hizmet alışının irsaliyelerinin saklanması

2- Satıcıya çek, senet ya da banka havalesi ile ödeme yapılıyorsa makbuzlarının mutlaka alınması dosyada saklanması

3- Gelen faturalarla irsaliyelerin karşılaştırılması veya irsaliye geldiğinde verilen sipariş emri ile tutarlılığının incelenmesi hata varsa satıcılarla irtibata geçilmesi

4- Malzeme teslim alış noktasıyla (depo, şantiye,mal kabul reyonu ) irtibatlı olup hatalı, kusurlu, ayıplı, malların hizmetin tesbiti..

5- İşletmeye alınan demirbaş ve cari hesap niteliğindeki satıcı faturalarının mümkünse fotokopisinin alınması, dosyalanması.

6- Alınan demirbaşların garanti belgelerinin mutlaka saklanması

7-Alınan fatura, irsaliye gibi belgelerin tarihlerinin kontrolü, imzalarının kontrolünün yapılması

8- Her türlü harcama ve gider evrakının makbuzlar dahil bilgisayar excel word ortamında kayıt edilmesi (formatı belirlenmiş)

9- Kesilen her faturanın bir kopyasının koçanda kalmasını sağlamak ve bir kopyasının klasörde saklanması

10-Her ay sonunda muhasebe ile irtibat kurup bordro ve personel ücret pusulalarının alınması..

11-Alınan ücret pusulalarının imza karsılığı personele dağıtılması ve bir suretinin personel dosyasına konulması..

12-Yıllık izin kullanan personelin dilekcelerinin alınması ve izin defterini imzalamasının saglanması

13-Rapor alan personelin raporlarının anında muhasebeye bildirilmesi

14-Resmi dairelerden gelen yazılardan muhasebeyi ilgilendiren her türlü belge, bilginin muhasebeye zamanında ulaştırılması

15- Bankalardan gelen bilgilerin, dekontların, yazıların muhasebeye ulaştırılması

16- Vergi dairesi veya diğer resmi kurumlardan gelen imza karşılığı belgelerin üzerine mutlaka tebellüğ yani alındığı günün tarihinin atılıp muhasebeye bilgi verilmesi ve bir kopyasının iletilmesi.

17- Resmi daireler ile görüşme yapıldığında mümkünse muhasebeciye yönlendirilmesi veya goruşülen kişinin ad, soyad, telefon ve dahili numaralarının not edilmesi.

18-Vergi dairesi, SSK ya da baska resmi kurumdan bir ziyaretçi geldiğinde (denetleme elemanı, inceleme elemanı ) derhal muhasebeci ile irtibat kurulup bildirilmesi, bilgi verilmesi.

19-Küçük kasa mevcutsa belgesiz hiç bir ödemenin yapilmamasi.. ve alınan belgelerin geçerli olup olmadiğinin kontrolü.

20-Satıcılar veya alıcılar için bir cari hesap tutuluyorsa muhasebe ile bu bilgilerin devamlı paylaşılması..

21- Fatura, irsaliye, diğer tastike tabi evrak ve belge bastırılması, onaylanması durumunda muhasebeye haber verilmesi ve bunlara ait bilgilerin bir kenara not edilmesi, kaç sayfa, adet vs. gibi

22-Vergi dairesi veya SGK’ ya bir dilekçe yazılması durumunda mutlaka suretinin saklanmasi bir suretinin muhasebeye gönderilmesi..

23-Bu bilgi ve belgelerin depolanması sırasında kolay bulunur, kaybolmayacak yapıda bir dosya sisteminin oluşturulması…

24-Şirket için verilmiş olan şifre ve benzeri dokümanların düzgün saklanması..

25- Şirket demirbaşlarının bir liste halinde kimin kullandığı da belirtilerek kayıt edilmesi.

kaynak
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.