Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.10.16, 14:19   #3
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5988
Mesajlar: 25,819
Ettiği Teşekkür: 100679
Aldığı Teşekkür: 141554
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Kadir Mısıroğlu’ndan Skandal Sözler: Keşke Yunan Galip Gelseydi

Yılmaz Özdil köşesinde, o şahıs ile ilgili yazı yazmıştı:Maraş dondurmacısı gibi kafasında fesle dolaşan tarihçi…

20 Ağustos 2015

Bi gün durup dururken çıktı, “Amerika'yı Kolomb keşfetmedi, Kolomb Amerika kıtasına geldiğinde Küba'da cami gördü” dedi. “İki rekat da namaz kıldı” demesini bekledik ama, neyse ki onu demedi.
Bi gün Malazgirt'i anlattı, “Romen Diyojen batarya batarya, gülle gülle saldırdı” dedi. 1071'de top icat edilmemişti, daha 250 sene vardı.
Bi gün “İstanbul'un tarihçesini bilmiyorlar” dedi, öğretti, “öyle elinde mercekle Romen Diyojen gibi dolaşılmaz” dedi. Bizans imparatorundan bahsedeyim derken, 1500 senelik karıştırma yapmış, Sinoplu filozofla, Britanyalı roman kahramanı Sherlock Holmes'ü harmanlamıştı.
Bi gün, Osmanlı'yı izah etti, “Bizans'ın hanımları Fatih'i karşılarken, başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz demişlerdir” dedi. O laf öyle değildi. Söyleyen, Bizanslı hanımlar değildi. Söylendiği zaman da, 1453 değildi.
Bi gün, spor tarihine el attı, “Olimpiyatlara adını veren dağ, Antalya'daki Olimpos dağıdır” dedi. Olimpos dağı, Antalya'da değil, Selanik'te. Bizdeki Olimpos, dağ değil, carettaların yavrulama alanı.
Bi gün, tarih sayfalarına edebi açıdan baktı, “Almanların Goethesi varsa, İspanyolların Sokrates'i var” dedi. Yunan'ı İspanyol yaptı. Sokrates'le Cervantes arasında
iki bin senecik vardı.

*

E, haliyle merak ediyorduk, nerden öğreniyor bunları?

*

Dün anladık…
Tarihçileri sarayına çağırdı.
“Tarihçi” diye sofrasına oturttuğu tiplerden biri, Maraş dondurmacısı gibi kafasında fesle dolaşan Kadir Mısırlıoğlu'ydu.

*

“10 Kasım'da saat 9'u 5 geçe kenefe gidin” diyen… “Mustafa Kemal'in verdiği zararı Yunan yapmazdı” diyen… Mehmet Akif Ersoy'a “sersemin teki” diyen… “Çanakkale harbi, büyük bir harp değildir” diyen… “Van münüt sözü, İstiklal harbinden daha mühimdir” diyen… “Karl Marx'a Das Kapital'i cinler yazdırdı” diyen, Kadir Mısırlıoğlu.

*

Bi tarihi bilgi de ben vereyim.

*

Kafasında fesle dolaşan bu arkadaş, Bakırköy akıl hastanesinde yattı. Cerrahpaşa psikiyatri kliniğinde yattı. Harbi harbi raporludur yani.


*

Sohbet etmişlerdir gari.
– Ben tarihçiyim, siz Napolyon musunuz?
– Hayır, ben asrın lideriyim.
__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.